SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana
Načítavam video...

Analytik Mikulecký: Ani Putin teraz nevie, čo je ruský cieľ. Mení sa podľa vývoja na fronte

O druhom fronte a taktikách Rusov aj Ukrajincov.

"Vytrvať v sankciách proti Rusku a pritvrdiť ich. Keď budeme mať zaistené alternatívne zdroje ropy a plynu, okamžite ukončiť odbery z Ruska. Vysvetliť Rusom, že ich nerátame medzi civilizovaný svet.

Nepodľahnúť výkrikom, ktoré prídu a ktoré budú tvrdiť - veď sú to športovci, veď sú to umelci a kým spolu nebudeme hovoriť, tak nebude mier. Mier bude, až keď sa Rusi stiahnu z územia, ktoré okupujú. Potom sa môžeme začať baviť s ruskými umelcami, športovcami a turistami.

Dovtedy sa musíme snažiť vytrvať v tom, že Rusi musia pocítiť, že urobili niečo, čo do civilizovaného sveta nepatrí," odpovedá bezpečnostný analytik Milan Mikulecký na otázku, čo má robiť v Európa, keď sa útočná vojna na Ukrajine zmení na zamrznutý konflikt.

Ako bude tento konflikt vyzerať? Ako má potom vyzerať naša podpora Ukrajiny? Treba ju hneď prijať do EÚ aj Nato? A kedy sa môžeme začať opäť baviť s Ruskom ako s partnerom?

"Rusom sa na Donbase postupne darí napĺňať lokálne taktické ciele, hoci určite nie tak, ako si predstavovali, nie je to zásadný postup ani prelomenie frontu. Zatiaľ sa im nedarí ani obkľučovanie ukrajinských jednotiek.

Ale postupujú, a aj keď sa Ukrajincom v rámci protiútoku podarí oslobodiť dobitú dedinu, sú to Rusi, kto postupuje. Ten postup je niekde desiatky, stovky metrov za celý deň, inde jednotky kilometrov, čo pri rozlohe Ukrajiny nie je nič zásadné pre ukrajinskú stranu. Ale postupujú," opisuje aktuálnu situácie na Donbase Mikulecký.

Hovorí potom, akú taktiku by mohli pre svoje víťazstvo zvoliť Rusi a akú Ukrajinci. Aký je teraz vojenský cieľ Moskvy? Vie to niekto? V čom budú boje na Donbase iné ako v okolí Kyjeva? A aké zbrane teraz Ukrajinci potrebujú?

Aká je situácia v Čiernom mori po potopení krížnika Moskva? Ako budú tento rok vyzerať oslavy 9. mája v Rusku? Ako bude vyzerať ruský vojenský úspech a čo sa bude musieť stať, aby na Donbase zlyhali - tak, ako už na severe Ukrajiny? Odpovedá Milan Mikulecký.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu