SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zuzana Petková: NAKA je nepripravená riešiť veľké kauzy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Z coho zije tato nadacia?
 

 

z príspevkov takých ako ja, čo im každý mesiac posielajú peniaze.
 

Staci sa pozriet an ich stranku

https://zastavmekorupciu.sk/o-...
Este nejake otazky?
 

Aj tento rok im dám

2%.
Vráti sa nám to 100-násobne späť.

A z Vašich peňazí určite títo nežijú. O určitej politickej “grupe / bande” by som si už nebol taký istý.
Tam smerujte svoju otázku.
 
Hodnoť

Mikulec ani Kyselica nemajú víziu novej

polície a len teraz idú niečo zlepiť.

Je neskoro až po príchode na pozíciu ministra vnútra či štátneho tajomníka zisťovať, kde políciu tlačí topánka a robiť nejaké audity, čo a ako treba zmeniť. Asi nepoviem nič prekvapivé, že minister Mikulec nebol na tento post takmer vôbec pripravovaný a nie je dostatočne pripravený ani teraz a Kyselica nie je pripravený dostatočne ale len obmedzene.
Z toho vyplýva, že obaja prišli do rezortu bez veľkej vízie, čo urobiť s políciou, aké má kľúčové problematické miesta a aké systémové opatrenia, v akom poradí a rýchlosti treba urobiť.

Nefunkčnosť NAKA je len odrazom problémov, ktoré pri jej vzniku, personálnom doplnení, systému riadenia a odbornej pripravenosti zakódoval Tibor Gašpar s ministrom Kaliňákom. Zároveň veľký psychologický problém v členoch tohto útvaru je, že doteraz od jej vzniku sa skôr pohybovali v rovine zatutlávania prípadov, ich kamuflovania, teda hrania sa na vyšetrovateľov, keďže hlavným cieľom bolo prípady zahrať do autu – odmietnuť alebo zastaviť pre skutok, že sa nestal či nie je trestným činom.

Pravdaže táto účelovosť vyšetrovania doviedla vyšetrovateľov k dvom zásadným problémom – zleniveli, pretože nikto po nich veľké výkony nechcel a ani neočakával a druhým je, že pri takomto (ne)vyšetrovaní sa profesionálne nezabezpečuje rast skúseností a kariérne nerástli ale zakrpatievali. Ďalším kľúčovým problémom bol samotný výber nových policajtov do NAKA, keďže základnými kritériami neboli otázky odbornosti, praxe a morálky, ale rodinný, kamarátsky či politický podtext.

Ďalším z kľúčových problémov bola a je kvalita riadiacich pracovníkov, pričom na rozhodujúce pozície sa dostávali osoby, ktoré boli „len“ operatívnymi pracovníkmi a s problematikou vyšetrovania nemali žiadne skúsenosti, alebo veľmi obmedzené napr. Krajmer, šéf protikorupčnej jednotky, Hraško, ktorý nikdy nerobil vyšetrovanie veľkých hospodárskych prípadov, obdobou je aj súčasný šéf NAKA Zurian ale aj prezident PZ Lučanský.

Spomínané sťažnosti špeciálnych prokurátorov na vyšetrovateľov NAKA, že ich je početne málo, že nie sú odborne pripravení na takú kvalitu, zložitosť a počty zločinov, nevyriešia len personálne doplnenia či zvýšenie počtov policajtov z nižších zložiek polície, ale týchto ľudí musí niekto „naučiť“ vyšetrovať, naučiť premýšľať, plánovať, organizovať a riadiť, na vyššej úrovni zvládnuť trestnoprávne normy, schopnosť rýchlej a kvalitnej aplikácie, vytvoriť z nich profesionálne osobnosti, čo sa však nedeje zo dňa na deň, ale chce to výborných vedúcich pracovníkov a dlhé mesiace či roky trpezlivej driny. Nech mi je odpustené, ale ja tam však takých nevidím.
 


TOP videá