SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podmanický z Billy Barman: Nie sme nový Elán, neviem prečo nás rádiá nehrajú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

musíte sa snažiť. Priblblo akože strieľate na novinárov, alebo sa zahrajte s nimi na indiánov. Vy budete samozrejme dobrí komacovia . Potom máte šancu a ešte Vás pozvú aj do Pálenice v sobotu doobeda.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Dobrá kapela, dobrý rozhovor. Ďakujem.
 
Hodnoť

a sebakritika?

tak som si schvalne pustil po sebe barmana a eilish a ak chlapec nevidi a nepocuje rozdiel, tak sa nedivim ze nevie preco ich radia nehraju. na eilish nemaju po ziadnej stranke ani nahodou
 

na eilish nemaju?

To myslíš vážne? To akože na tú trápnu snehovú vločku? Však tá Eilish je úplný grc, komerčný odpad a hnoj. Jedna z najhorších na dnešnej hudobnej scéne. Aby bolo jasné tú skupinu Billy Barman nepočúvam, ale už radšej ich než ten dnešný komerčný odpad a hnoj ako tá trápna Eilish. Odpad a hnoj ktorý hrajú komerčné rádiá.
 

on sa divi

podmanicky sa s nou porovnaval ze ju hraju a ich nie
 

 

Tak, a teraz to po sebe precitaj este raz. Niekolko viet, a v nich 3x odpad, 3x hnoj a 1x grc - to skor vypoveda nieco o tebe ako o tom, co si chcel povedat.
 

 

To je beznádejný prípad, kedysi vystupujúci pod nickami Angry Again1975, Creeping Death, Skeletons of Society, For Whom The Bell Tols a pod. Hejtuje na SME a Hudba.sk súčasnú komerciu a obzvlášť hip-hop. Trpí obsesiou, že nás musí poučovať, že jediná dobrá hudba je hard & Heavay a strednoprúdový pop, ktorý bol v rebríčkoch Billboardu v 80.rokoch.
 

Dnešná hudba celkove je väčšinou odpad

teda mimo hudobného mainstremu sa čo to nájde aj dnes, ale dnešný hudobný mainstream hlavne dnešný komerčný pop a hiphop je úplný odpad. A celkove keď porovnám dnešnú hudbu s hudbou 70-tych, 80-tych, 90-tych rokov, tak je to úplný úpadok.
 

 

upadok zazivas akurat tak ty vo svojom zivote.
 
Hodnoť

Áno,

Dobrá kapela, mám rád ich pesničky. A detto ešte asi dvadsať iných SK kapiel, čo tiež nehrajú slovenské komerčné rádiá. Hrajú len najprefláknutejšie odrhovačky. Ale to sa týka aj "svetovej" tvorby. Zásada je, že v SK komerčnom rádiu kvalitu nehľadaj. Masovky, zábavové odrhovačky. To, čomu sa hovorí plnka, vata. Nechce to takto väčšina. Len najväčšia skupina. A o to ide. O najväčšiu skupinu poslucháčov, čo zaručí žiadaný a drahý reklamný čas.
 

 

nie je to len o rádiách, pozri si TOP skladby na YT alebo streamovacích službách. Je to to isté čo rádiá.
 

Súhlasím,

ale aj oni ti ponúkajú, až vnucujú, čo máš počúvať, pozerať. Je to detto ako rádiá.
 

 

Rádiá fungujú tak, že si vyberú cieľovú skupinu, ktorú chcú osloviť (na tú potom zameriavajú aj reklamy) - teda vek, vzdelanie, atď. Zo dvakrát do roka si potom pozvú "vybraných reprezentantov" tej vzorky, t.j. ľudí, ktorí spĺňajú ich kritéria A ktorí už sú poslucháčmi daného rádia. Tým potom dajú hodnotiaci hárok so zoznamom skladieb, ktoré očakávajú, že sa im budú páčiť. Následne im pustia 10-15 sekúnd tých skladieb a vybraná vzorka ich ohodnotí.

Tak získajú prehľad, čo ľudia, ktorých vybrali, pretože radi počúvajú, to čo im púšťajú, chcú aj naďalej počúvať to, čo im púšťajú. No a čuduj sa svete - chcú!

Tak napríklad Anténa Rock má za cieľovú skupinu "mužov v produktívnom veku" t.j. 30-40 ročných, ktorí majú radi rock. A preto tam donekonečna hrajú pesničky, ktoré boli populárne pred 20 rokmi, keď boli mladí ich poslucháči. Kedykoľvek si pustím Anténu Rock, hrajú tých istých 30 skladieb - najmladšie tak z roku 2010.

Chvalabohu, dnes na to už nikto nie je odkázaný. Youtube ti síce tiež ponúka, čo máš počúvať, ale ak si dáš tú námahu a nájdeš zopár kanálov, ktoré ponúkajú hudbu, ktorá sa ti páči, rýchlo sa spamätá a bude ti ponúkať skladby, podobné tým, ktoré počúvaš. (Aj keď občas trafí riadne vedľa).

Dnes už nikto nie je odkázaný na "rádiovú vatu".
 

Môj

môj postup je Shazam, Videoder, Hudba. A podľa žánrov, podľa nálady si pustím. A ešte netové rádiá. Keď som sústredený na prácu na počítači RMC2 napríklad, alebo radionomy.
 

Tí poslucháči

Anténa Rocku ktorí dokola vyberajú iba 30 piesní a iba tie ktoré boli populárne pred 20 rokmi sú silne obmedzení s mizerným prehľadom, rock tu je 50-60 rokov a piesne z ktorých by mohli vyberať sú tisíce a nezabudnuteľných či legendárnych stovky.
 
Hodnoť

Minulý rok

som bol v Prahe na Tool, kto vytiahol mobil, za 5 minút bol vonku, schvaľujem.
 

hm

Presne tak. Keď som bol naposledy na Jethro Tull, tak bolo veľkým na scéne vypísané, že kapela si nepraje fotenie a natáčanie. Ešte pred koncertom boli všetci upozornení chlapíkom ktorý kapelu uvádzal na to isté.
Samozrejme, že sa našiel jeden hlupák hneď pred pódiom a natáčal. Počas skladby ho gitarista na to upozorňoval, nepochodil. Až po odohraní skladby samotný Anderson prišiel a naznačil, že si to nepraje.
 
Hodnoť

 

Pamätám si, ako mi pred tromi rokmi kamarátka poslala link na skladbu Billie Eilish, Ocean Eyes. Vypočuj si, je to super. Vypočula som si a bolo to super - a to isté si mysleli aj tisíce ďalších ľudí a z Billie bola zrazu hviezda.

Billie sa od začiatku rozhodla nejsť cestou ľúbivého mainstreamu. Vždy bola svojská, mala svoj prejav, svoju estetiku. Jej texty sú osobné, na jej vek prekvapivo zrelé, nútia počúvať a zamyslieť sa. Hudobne je iná a ľahko rozpoznateľná, mieša a pretvára rôzne žánre, nebojí sa mikrotonality, pracuje s hlasom. A preto jej ľudia veria, kritici oceňujú - a rádia hrajú.

Naproti tomu, keď počúvam Billy Barman, vnímam iba inteleguánsku pózu "my nie sme komerční". Texty sa snažia pôsobiť múdro, ale sú prvoplánové, neosobné, plné gramatických rýmov, priala, hriala, smiala, také halabala. Že aká tvorivosť. Hudobne neškodný priemer, ktorý neurazí - dobré, keď človek potrebuje nejaký "podmaz", ktorý veľmi nevníma. Ešte aj ten status o mobiloch bol iba póza v rámci kampane pre operátora.

Meh.
 

 

Tak Ocean Eyes bol nie pred tromi, ale pred štyrmi a pol rokmi... mne sa zdá, že to bolo len nedávno. XD
 

1 2 >

TOP videá