SME
Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mistrík: Nemôžeme testovať, koho nám napadne, potrebujeme plán (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Po Krčmérym

ďalší spasiteľ
 

Náhodou po tých politických bľabotoch

si vždy radšej vypočujem názory odborníkov ako je p. Mistrík alebo hoci p. Kalavská
 

 

Nahodou dobre pohorel s tym jeho modelom za hodinu a chvalenim Nemcov ako "zvladaju" corona virus.
Vyjadruje sa casto emotivne a potom aj fakty, ktore prezentuje vyznievaju akoby ich hovoril Pelegrini.
 

Tak ked Mistrík a modelovanie,

tak potom najlepsie plastové autíčka alebo lietadielka.
 

 

Ako hovoril jeden známy epidemiológ, že pri úspešnom prekonaní epidémie krajiny potrebujú byť pripravené, treba zareagovať včas a rýchlo a využiť pri tom rozum. Áno, títo páni ako prof. Krčméry a Mistrík poskytujú práve ten rozum. Len sa divím, že táto krajina málokedy dokáže oceniť tento typ ľudí, ktorí v konečnom dôsledku prinášajú so sebou intelektuálne ale aj materiálne bohatstvo a sú ochotní sa s ním deliť.
 

 

Tato krajina je 70 rokov vychovavana k viere v ideologiy a mocnu bytost, otca vlasti, ktory vsetko zariadi, staci robit ako prikaze a vsetkym bude hej a kto sa sprotivi, ide...zacinalo to uranovymi banami a pokracovalo opratkou...rozum a vzdelanie neboli ziaduce, vidime nase skolstvo, netreba sa divit, treba to zmenit...
 

 

Ako by si mohol chcieť od hlupáka, aby rozlíšil medzi tým čo je rozumné a čo nie? Ako by ľudia na Slovensku mohli oceniť rozumných ľudí? :)
 

 

Ak niekto, tak vírus hlavne porazia odborníci. Snáď neočakávaš to, že nastúpi armáda a bude delami páliť do vírusu, či nový parlament a vláda spíšu a odhlasujú nový zákon zakazujúci vírusu vstúpiť do SR, virus pustí do gatí a tak sa vyrieši problém.

Testovanie má svoje limity. Máme istý počet testovacích súprav, kapacitné možnosti laboratórií, a ani počty pracovníkov v labákoch nie sú nekonečné. Nemôžeme do labáku presmerovať kuchára z dočasne zatvorenej reštaurácie iba preto, že má biely plášť. Ver mi, nebude to vedieť robiť.

Neviem, ako sa to bude robiť teraz, keď počty nakazených budú stúpať, a tak zákonite stúpať budú aj počty pozitívnych nálezov, ale v začiatkoch to fungovalo tak, odobrala sa vzorka, labák v ÚVZ SR zistil pozitívny nález, ale s konečnou platnosťou to beztak skončilo až v Berlíne, tam je pre celú Európu, či pre jej časť, príslušné, tzv. referenčné laboratórium, takže až ich verdikt bol konečný a záväzný.

Predpokladám, že teraz už asi nikto nestíha posielať vzorky na druhostupňovú kontrolu do Berlína, ale tak sme museli ešte nedávno robiť aj my. Pred pár týždňami ešte smerodajný bol verdikt Berlína, ten tuším spadá pod WHO, ale si to over.

Dnes nie iba u nás, ale aj v iných štátoch, prioritne sa na testy dostávajú osoby s podozrivými príznakmi, ak sa tie potvrdia, potom sa dohľadávajú osoby, s ktorými boli v kontakte, a vzorky sa berú aj od nich. A oni majú nateraz prioritu, nie zvedavci typu, ráno som dva krát kýchol, tak ma otestujte.

A to je ako vianočný stromček, na vrchole je jedna preukázateľne nakazená osoba, potom sa to rozširuje na jeho kontakty, dajme tomu 10 osôb bude natoľko zaujímavých, že okamžite pôjdu na test, z toho piati budú pozitívni, tak sa už ďalej testujú aj ich kontakty, atď.
Preto bolo to, že dajme tomu na 50 nakazených v SR, sme mali okolo 800 testov. Sledujem TV-noviny troch štátov, tak ma pri číslach nechytaj za slovo, pletú sa mi.
Ale všimol som si to, že v istom čase všade platilo to, možno aj stále platí to, že nárastom počtov testov nerástol automaticky aj počet nakazených. Je to dané práve tou skutočnosťou, že testujeme pri konkrétnych príznakoch, pričom v časti z nich sa nejedná o nákazu, a ak sa u niekoho nákaza zistí, tak preventívne testujeme jeho zaujímavé blízke kontakty.

Keď sa podaria navýšiť testovacie kapacity, potom môžeme podľa nejakého systému testovať osoby, ktoré si systém vyhľadá sám. Teda bude nejaký algoritmus, ktorý odporučí predvolávať na testy konkrétne osoby, či skupiny, na základe bydliska, profesie a podobne. A budeme radi, ak to budeme stíhať. Teda volať osoby systémovo, plus podozrivé prípady, vrátane ich kontaktov.

Ale nateraz je nereálne, aby ľudia iba tak sami od seba bezdôvodne chodili na testy, hoc by si ich aj radi zaplatili. Tak by sa akurát zahltil systém, riešili by sa somariny a neboli by kapacity na hasenie ohňa....

Rozhovor s Mistríkom som si nevypočul, nechce mi ísť zvuk, písal som na základe nadpisu, a krátkeho textu pod videom...
 
Hodnoť

Kolko stoji testovacia

sada?
 

 

Tu nejde o cenu, ale o ich dostupnosť. Výrobcovia nestíhajú, štáty sú sebecké, tak ich nedovolia výrobcom exportovať. Takže všade sa začína domáci vývoj testovacích sád, ale to si pýta čas a treba ich aj úradnou cestou schváliť...
 

Rozumiem ale pytal som

sa na cenu.
Kolko stoji testovacia sada?
 

 

Zly adresati, treba sa pytat Pelleho, on iste vie, ked ich neobjednal viac...
 

 

Som myslel, ze pri tolkych diskutujucich tomu niekto aj rozumie. :-))
 

 

Tak spoliehali sme sa na najvyssieho, evidentne nerozumie ani on dokonca ani ten Mistrikom pozadovany plan nemal, teda okrem nakazenia co najviac ludi, to by sa setrilo na dochodkoch a zvysne peniaze, hajaj, naslo by sa co,s nimi...
 

 

A vies kolko to stoji?

Ostatne co pises su sprostosti.
 

 

Pisalo sa niekde ze 25e, samozrejme, ze pisem sprostosti ale z Pelleho konania sa ine odvodit neda, keby mal zaujem o svoju krajinu, sprava sa inak, to trapne predstavenie s milionom v kesi pre Ukrajinu, no absolutne dno..
 

...

Aký počet? Sme tu traja, zbytok je brigos s desiatimi uctami
 

 

To som nevedel.
 

 

Kedze sukromnici chceli testovat za 40 eur a asi na tom neprerabaju a platia personal, tak tipujem okolo 30 eur.
 

 

Teraz niekde bolo tusim 25e.
 

1 2 3 > >>

TOP videá