SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Električková trať cez Pribinovu má pomôcť novému centru Bratislavy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Ach joj,
niečo dobré ale táto varianta je z nejakej dobre udretej hlavy.
Alebo skôr jaty zainvestovali správne.
 

 

Vallo aj s tzv. hlavnou architektkou bratislavy majú asi sľúbené, že keď ich bratislavčania kopnú do zadku, budú robiť dvorných projektantov J&T. Sú presne ako smeráci - napriek zdravému rozumu, (aby električka viedla cez Landererovu, kde toho obslúži podstatne viac) budú obhajovať verziu developerov. Minimále, keď sa tvária ako demokrati, mali umožniť širokú diskusiu s verejnosťou a dať na stôl viaceré varianty. Lenže v tomto prípade je záujem jasný a napriek verejnému záujmu vopred dohodnutý.
 

 

Hlavná architektka je proti vedeniu električky popred divadlo :) Viď https://bratislava.sme.sk/c/22...

Električka po Landererovej obslúži len developerské projekty (od J&T, Penty a ďalších), električka po Pribinovej naopak Námestie M. R. Štefánika s divadlom a nábrežie. ;-)
 
Hodnoť

 

tato elektricka pomoze jedine jaaty. obyvatelia BA ju nepotrebuju. oni potrebuju elektricku do petrzalky, biskupic, vajnor. a hlavne uz by bolo nacase dokoncit tu rekonstrukciu v KV uz sa nestihol druhy termin. aj tam bude posunutie o rok ako na nivach? neschopne vedenie mesta by malo odstupit hlavne ak je vidiet ako robia vsetko to co im developeri povedia. najprv HBreavis na nivach teraz zase jaaty trosku dalej.
 

 

Bratislava potrebuje električiek a električiek, o tom sa netreba baviť. Len si skromne dovolím úoznamenať, že aj so Starým mostom sa tu od pádu komunistov trda za 30 rokov postavilo cca do 10 km nových tratí a aj to možno preháňam. Celkom určite budú musieť postaviť trať v Petržalke, predĺženie na trať za Starým mostom to je myslím okolo 5 - 8 km, inak budú vracať 70 mil. Euro do fondov EÚ. A majú na to 3 roky, zatiaľ ani meter nestojí. A ak tak pozerám ako súčasný magistrát t.j. Vallo partička (ne) stíhajú ani jeden termin (oprava Karlovka, Dúbravka, Mlynské Nivy atď. ) tak sny o akýchsi električkách na Pribinovej sa mi zdajú ako kecy kecky kecičky :-)
 

 

Fuh, tak to by ma naozaj zaujímalo, čo už len má Vallo s Mlynskými Nivami :) To má v absolútnej kontrole HB Reavis.

Detto rekonštrukcia Karlovky a Dúbravky bola kompletne nachystaná predchádzajúcimi vedeniami mesta. Dodáva to predsa externý dodávateľ na základe výsledkov súťaže. Mesto, resp. DPB od neho môže maximálne tak vymáhať úroky z omeškania a tlačiť na dokončenie.
 

 

ved to ze im podpise co len chcu. je dost blbe ked mesto ovladaju developeri.najprv bez uzavierky. potom vyhral hipster volby tak na pol roka. a dva tyzdne pored vyprsanim terminu zahlasi ze sa uzavera predlzuje o rok lebo musia inde nakreslit tie cyklotrasy . no urcite.
ale ako sa tam postupuje tak podla mna otvoria skor a hipster bude ten uzasny ktoremu sa podarilo skratit uzaveru niv.
 

P.S.

V kultúrnom svete sa pešie zóny rozširujú, len v "progresívnom" Vallovom teame majú dobu temna.
 

 

Vallo a spol. "nestihaju" rekonstrukciu Karlovky a Dubravky, ktora mala podla povodnych terminov kompletne prebehnut za vlady Iva Nesrovnala (pardon Nestihala). Tot clanok z maja 2017, kde Ivo vyhlasuje, ze mesto ma k dispozicii vsetky potrebne povolenia: https://obecne-noviny.sk/clank...
Ale ako vidim, dnes moze Vallo aj za erupcie na slnku.
 

 

Pardon, ale ku všetkým stavbám, uzáverám, dopravným obmedzeniam vydáva mesto mesto povolenia a stanoviská. Bez nich nejde nič. Vallo vedel (alebo vedieť mal), aký význam má Karlovka, Dúbravka, Mlynské Nivy a pod. a podľa toho mohol (ozaj mohol) nastaviť podmienky pre zhotoviteľov, developerov a pod. Vrátane sankcií. A samozrejme sledovať priebeh, tlačiť pokutovať atď. Áno, ak sa nechá niekto zvoliť do funkcie primátora zodpovedá. A nastaviť priority, kde doprava v meste je notorický problém č. 1 je tiež povinnosťou primátora. Žiť z 4 roky z roho, ja nič to predchodcovia, developeri, zhotovitelia je síce príjemné, len také tvrdenia nie sú pravda. Ja viem, že by pán Vallo chcel zodpovedať len za to, čo sám začal a vymyslel (napríklad za oranžové kolieska na námestí SNP či ping pong za univerzitou, ale život je pes takto to nejde :-)
 

 

Tvoj prispevok je "obsazny" ako uvodnik z Pravdy spred tridsiatich rokov. Kazdy trochu informovany clovek, vratane Valla, vie, co je ulohou mesta. A nic to nemeni na tom, ze Vallo riesi veci, ktore mal vas liebling Ivo davno urobit a teraz sa namiesto toho mohla dajme tomu robit elektricka cez Pribinovu. To je cele a ziadne bezobsazne frazy k tomu netreba.
 

 

Neviem, z ktorej hviezdy si vyčítal, že môj "liebling" je Ivo (predpokladám myslíš Nesrovnala), to si sa sekol asi o jednu medzigalaktickú dĺžku. Ak máš podobný odhad aj na iné tak už rozumiem Tvojim príspevkom. Vallo je rok primátorom a veľa vecí, ktoré chytil dopadli horšie ako mali. Sorry ja som skôr na baby a nemám dôvod byť zamilovaný ani nezamilovaný do ktoréhokoľvek primátora, len pokiaľ budú vo funkciách takí, ktorým treba odpustiť lebo tí boli zlí a zí boli zlí tak sa budeme krútiť dookola tak ako sa BA krúti už 30 rokov. Vallo je raz primátor a na chyby nemá právo sorry.
 

 

Električkou z centra do Vajnor 90 minút? Električka má jazdiť hlavne v meste. Nechýbajú tak ani električky ale metro. To treba zodpovedným vtĺcť do hláv.
 
Hodnoť

200.000 ludi?

Niekto si rano nedal lieky aby boli bombasticke titulky?
 
Hodnoť

nič nové, všetko pre developerov

Slovensko sa za 30 rokov zmohlo až na jedno slušné námestie. Dožili sme sa toho že diaľnicu tu nazývajú bulvárom developeri (a mestskí zástupci)-myslím tým ul. Mlynské Nivy. Smutné. A vy komunálci ste ochotní ustúpiť tlaku developerov a cez jediné slušné porevolučné námestie pred novou budovou SND viesť električky.

Papier znesie veľa, viem, analýzy sa dajú upraviť tak, aby výsledok vyšiel správnym smerom, pre mňa ale Vallo skončil, je kúpený. Ďalší z radu neschopných korupčných primátorov. Dožijeme sa niekedy konečne slušného primátora, čo by robil pre toto mesto, svojich občanov?
 
Hodnoť

Pán primátor,

prosím, neťahajte električku popred divadlo ! Nielen električka je mestotvorný prvok, ale aj NÁMESTIE. A hlavne - NÁMESTIE BEZ DOPRAVY !
 
Hodnoť

 

Tak ako vždy sa vyroja kverulanti.Tú štúdiu robila aj STU aj tú kúpili developeri?
 

 

V STU aktuálne vyučuje aj Ing. Tibor Schlosser, bývalý HDI Bratislavy za Ftáčnika.

On so svojimi žiakmi robil štúdie, že kde všade by mohla v Bratislave premávať električka, potom začiatkom decembra 2018 o tom prednášal pre členov aj nečlenov ČSVTS.
Boli to štúdie robené hlavne v rámci výučby študentov, teda nebolo to na objednávku mesta, aspoň ja som tomu rozumel tak.
Aj v dotknutej lokalite, teda v širšom okolí Mlynských Nív, je možnosť na rôzne varianty vedenia električkových tratí.

Električka je dráhové koľajové vozidlo, v podstate je to vlak. Áno technicky vlak, špeciálne prispôsobený na premávku v uliciach. Električky majú malé nároky na výškové a smerové vedenie trate, teda sa výhodne dajú zavádzať aj tam, kde sa s nimi pôvodne nerátalo.

Tvrdenie mesta nie je korektné v tom, že nám hovoria to, toto je najvýhodnejší (aktuálne jediný možný) variant zo všetkých možných. Všetky varianty majú výhody, aj nevýhody. Rozhodovací proces je teda o tom, že čo chceme obetovať. Napr. či chceme obmedziť IAD na Dostojevského rade, a na Landererovej, alebo radšej obetujeme pešiu zónu pred novou budovou SND, a podobne.

Mesto sa nás neopýtalo, či chceme obetovať priestor pred budovou novej SND, alebo nie.
Mesto sa nás neopýtalo ani na to, či chceme obetovať stromy v stredovom páse ulice Košická, alebo radšej sme za obetovanie jedného jazdného pruhu, kde teraz skôr parkujú osobné autá, čiže sa v ňom beztak nejazdí. Pripomínam, že stromy robia tieň a tak fungujú ako jediná možná klimatizácia letnej ulice.
Mesto sa nás neopýtalo, či chceme obetovať kus trhoviska na Miletičovej, či parčík aj so stromami v križovatke Záhradnícka-Miletičova.

Projekt trate pred novou SND je z dielne J&T, ktoré si na túto prácu najalo šikovných dopravných inžinierov, ktorým Kratochvílová odborne nesiaha ani po členky. Projekt je realizovateľný, ale nahráva potrebám J&T, a nestará sa o hore spomenuté, projektom vyvolané problémy iných lokalít, kade električka tohto projektu povedie.

Netreba sa pretekať s časom, ale treba sa opýtať občanov, že čo chcú obetovať. Pľac pred divadlom, alebo trebárs obetovať časť IAD na Landererovej.

Argumenty typu, že tlieskajte projektu trate pred budovou SND, lebo to letí aj v iných veľkomestách, nie je korektný. Napr. v prezentácii spomenutá Budapešť svojho času, v roku 1964, zbúrala svoju historickú budovu Národného divadla, lebo zavadzala novej metro-stanici. V budúcnosti aj v tom sa budeme po nich opakovať? Riešme si svoje a pred konečným riešením diskutujme a hlasujme my občania...

Ostatné, dávnejšie plánované projekty je ťažké realizovať, lebo mesto, ani investori ani náhodou nerátali s traťou, daj napr. teraz trať na ulici Mlynské Nivy. Ale dá sa, bolo by to ale zložité.

Ale aj teraz preferovaná trať má svoje úskalia.

Napr. podľa nedávnej prezentácie nechceme na Dostojevského rade/Landererovej električku, lebo by obmedzovala IAD. Ale máme spočítané, že nové električkové smery na Šafárikovom námestí ako obmedzia kapacitu križovatky na úkor ostatnej dopravy, vrátane IAD?

Po Košickej stredom vedená trať na/zo smeru Pribinova zákonite bude križovať jazdné pruhy, ktoré vedú z mosta/na most Apollo. Je to zdržanie dopravy, plus kolízny bod. Dobre, električku už máme v strede. Ale výhľadovo opäť bude križovať pruhy, lebo plánujeme aj odbočenie na Prístavnú a do Biskupíc. Atď, atď, atď.

Na viac nemám čas, na 24 hodín bežím do práce, teda mimo dosah počítača. Znepokojený som hlavne z toho, že túto náročnú vec na Magistráte bude riešiť nekompetentná Kratochvílová, už by tam mali byť zamestnaní kvalitní, vzdelaní ľudia s praxou.
 

 

"Tvrdenie mesta nie je korektné v tom, že nám hovoria to, toto je najvýhodnejší (aktuálne jediný možný) variant zo všetkých možných."
1. Nikto z mesta nevravel, že je to jediný možný variant.
2. V čom je tvrdenie, že je to najvýhodnejší variant, nekorektné? Bolo podložené číslami o vyťaženosti všetkých variantov, o odhadovanej cene, čase realizovateľnosti a pod.
 

Pán Fundárek,

tento projekt pôvodne pre potreby J&T namaľovali dopravní inžinieri najatí na túto prácu v úvode spomenutým developerom-investorom. Ja som bol na tej prvej prezentácii, keď nám projekt predstavovali ľudia z J&T.
Projekt robili naslovovzatí, špičkoví odborníci a je realizovateľný, má hlavu a pätu. Samozrejme logicky a prioritne nahráva potrebám J&T, aby objekty-stavby v majetku J&T mali dobrú dopravnú obsluhu s tou električkovou MHD, ktorú oni chcú-chceli zafinancovať, ale to je predsa samozrejmé. Ale v iných lokalitách vzniknuté, s traťou súvisiace problémy neriešia, stačí im to, že technicky je to možné postaviť.

Ak riešime matematický vzorec, tak ten zvyčajne máva jediné možné riešenie. Ak ale riešime dopravný problém, ten zvyčajne máva viac dobrých a zároveň realizovateľných riešení. Každé z riešení ale máva výhody, aj nevýhody, a zákonite pri každom z nich aj niečo musíme obetovať.

Problém vidím v tom, že mesto sa neunúvalo odprezentovať aj variantné riešenia, neopýtalo sa nás, či chceme pred divadlom, v pešej zóne električku, či chceme prísť na Košickej o stromy v stredovom deliacom páse, či čo s trhoviskom Miletičova?
Iba niekto na Magistráte rozhodol, že tento projekt je super a ideme do toho, lebo neubližuje IAD. Ale čo, ak občania majú iný názor?

Vallo a spol. nie je feudálnym vládcom, či diktátorom, ale dočasným, iba na štyri roky zvoleným správcom mesta. Teda sa nás má pýtať, dať nám varianty na výber, potom my, občania mu povieme, kam má veci smerovať. Tam, v plodnej diskusii, až v hádkach, začína demokracia, naopak, to, že nám ponúkne bez nás vyrobené, akože jedine možné riešenie, so slovami, že tlieskajte a čušte, lebo máme málo času, nie je o spolupráci občanov a Magistráte, ale o diktáte!

Inde vo svete sa s občanom najprv diskutuje, polemizuje, cez tie polemiky sa hľadá konsenzuálne riešenie, a až potom sa ide budovať. Že to takto nebude hotové v roku 2024, ale trebárs v roku 2026? No a čo? Bude tam predsa prínos v tom, že sme spolu našli dobré a všeobecne akceptovateľné riešenie.

Viedeň roky diskutovala s občanmi, ako prebudovať stanicu Wien Hbf. a jej okolie, zapracovali ich požiadavky do projektu a potom začali s výstavbou a takto je každý spokojný.
Keď Budapešť otvárala 4. linku metra, už viac ako pol roka skôr mali na nete projekt novej organizácie MHD, občania pripomienkujte to!
Dokonca aj v Bratislave na stránke imhd.sk okolo roku 2014 v predstihu bola vonku informácia o plánoch reorganizovať trolejbusové linky. Môj, (vtedy 17 ročný,) syn ten projekt prerobil, a poslal do DPB. Manažér pán Weigl si to prezrel, pozval si ho a vo dvoch bodoch jeho pripomienky akceptoval, pri tom dvojhodinovom rokovaní bol prítomný aj Váš kolega Bútora z OI Lepšia doprava.

Tu a teraz sa s občanmi mesto nebaví, lebo nejakí, mne anonymní rozhodli, že tento projekt je výborný a basta. Práve dnes ale 11 tisíc, a to nie iba ekologických vedcov varovalo svet, že si kopeme vlastný hrob, ale naše mesto na Košickej pre potreby električky v pohode ide obetovať stromy v stredovom páse, len aby nebolo treba na tej ulici obmedziť neekologickú IAD!

A Vy považujete za korektné to, že sa to prezentuje tak, že tlieskajte, o.i. predsa aj Budapešť má električku v pešej zóne?
Lenže Budapešť niekedy v rokoch 1963-64 svoje historické Maďarské národné divadlo obetovalo v prospech metro-stanice. Tam dve generácii nemali ND!
Novú budovu začali stavať až porevoluční socialisti, už rok bežiacu stavbu Orbánova, vtedy nová vláda stopla, potom postavili iné divadlo, celkom inde.

Teda kde sú korektné argumenty a korektné plánovanie spolu s občanmi?
 

1 2 >

TOP videá