SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fyzik Balek: Pri čiernej diere by ste byť určite nechceli (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Vedrzal som len cca. 3 minuty. To sa predsa pocuvat neda a uz vobec sa neda tomu porozumiet! Hroza!!
 

Pardon..., malo byt!

Vydrzal som len cca. 3 minuty. To sa predsa pocuvat neda a uz vobec sa neda tomu porozumiet! Hroza!!
 

 

No, zial, suhlasim :(
 

 

je zvlastny ten fyzik a aj to video...ale keby sme jeho slova citali v napisanom texte, tak maju svoju velmi dobru hodnotu ... no aj ja som to video nedopozeral a ani nedopocuval...chcelo by to skor pisany text ..
 

Pokus

sa síce cení, ale vybrať si dvojicu Hanzelová - Ballek na vysvetlenie tak netriviálnej témy asi nebol celkom dobrý nápad:
Obidvaja sú špičkami vo svojich oboroch. Avšak kým ďžob Kovačič-Hanzelovej spočíva v snahe rýchlo "nachytať na hruškách" respondenta v ľahko zrozumiteľných otázkach (ak minister kryje podvod tak to aj oravský bača chápe a keď sudca prepustí grázla tak to chápe tiež, a grilovať zodpovedných v diskusii je presne to čo chce divák vidieť), tak ďžob Balleka je vysvetliť študentom ťažko pochopiteľné témy čo nejde inak ako pomaly, trpezlivo, krok za krokom vysvetľovať dielčie veci a nakoniec ich dať do vzájomných súvislostí. To si samo o sebe vyžaduje dostatok času, a jeho hendikep, keď jeho myšlienky rádovo predbiehajú jeho schopnosť vysvetliť ich slovami, taktiež zmysluplnú diskusiu neurýchli.
Temperamentná rýchlosť Hanzelovej a trpezlivá precíznosť Balleka sa proste v úspešnom výsledku naozaj stretnúť nemohli...

Ak som to ja pochopil správne (a za to fakt neručím), Ballek chcel ukázať že na obrázku máme rotujúcu čiernu dieru obklopenú materiálom ktorý do nej padá, pričom blízko horizontu udalostí je urýchlený takmer na rýchlosť svetla. No a keďže to všetko dohromady rotuje viac-menej v rovnakom smere, a zároveň tam (teda blízko horizontu) kde je to najviac rýchle a teda aj najviac horúce a teda to najviac vyžaruje, tak žiarenia v smere rotácie "ku nám" vidíme oveľa viac ako žiarenia v smere rotácie "od nás". Je to teda podobné ako keď v daždi ideme autom - na čelné sklo prší viac ako na zadné - čo rozhodne neznamená že za autom prší slabšie ako pred autom. Znamená to len toľko že auto sa voči dažďu pohybuje.
Publikovaný obrázok je teda dôkazom že horizont udalostí naozaj existuje a hmota v jeho blízkosti, ktorá ho synchrónne obieha podobne ako hurikán, je urýchlená takmer na rýchlosť svetla.
 

...

moze existovat aj taka cierna diera, ktora nerotuje ?
 

 

To je zhruba rovnaká otázka, ako sa pýtať, či môže existovať planéta, ktorá nerotuje. No teoreticky môže, ale je to nepravdepodobné. Výsledná rotácia je daná tým, že sa zachoval moment hybnosti hmoty, z ktorej objekt vznikol. Je proste veľmi nepravdepodobné, aby to bola presne nula.
 

Samozrejme

že rotuje každá, ide o to ako rýchlo. Rýchlo rotujúca čierna diera totiž vyvoláva vo svojom okolí diametrálne odlišné javy ako pomaly rotujúca, zároveň odlišne zakrivuje časopriestor.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

 

Ja osobne si cenim snahu, ze si zavolali cloveka co tomu rozumie. Pre mna to je viac, ako ked niekto vie pekne rozpravat, ale nevie naozaj o com rozprava. Skoda len, ze to nie je moderovane niekym, kto sa problematike rozumie viac do hlbky, ale klobuk dole, Zuzana to dobre zvladla
 

Snaha v tomto prípade je málo....

To je síce pekné, že on tomu rozumie, ale zavolali si ho aby, tomu porozumeli aj iný. Aký je výsledný efekt, keď niekto niečomu rozumie, ale nevie to podať, a tým že niekto tomu nerozumie, ale vie to podať ? Možno Zuzana to zvládla, ale on nie .......
 

Asi tak....

Strašne som sa snažil, ale po 10min. som to vzdal. To fakt už nič lepšie nemáme ? Keď počúvam Petra Kulhánka z Prahy, tak to je iná muzika.....
 

Ja som to vzdal

niekoľkonásobným pársekundovým preklikaním sa , KATASTROFA. Ľutujem jeho študentov, nevydržal by som ho počúvať, trhá mi to uši.
 
Hodnoť

 

Najviac ma zaujal pán Balek tým, že sveter si natiahol na prvú ruku, akoby tým chcel naznačiť ako čierna diera do seba vťahuje svetlo a že sa tvári ako by nevedel kde sa nachádza.
 

a Einstein mal divoku hrivu

a Hawkins tiez nebol extra sexy... pozeraj smotanku, to je tak na urovni postrehu..
 
Hodnoť

 

Hanzelka je už ako Hríb zo sekty Týždeň. Už fusuje aj do vedy :)
 

do vedy fusuje predovsetkym sns

tym ze ukradne peniaze na vedu ale to nevadi, sexi hanzelka ale hej...
 

 

Tak to je náplň politikov, fusovat do všetkého..ale zas Hanzelka je isto aj objektívna, rada pozve aj Lajcaka aj Sns aby sa tie USA zmluvy vydiskutovali
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

A ako povedal p. Balek

Ta diera sa neda naplnit. Takze kradnu a kradnu a kradnu a kradnu, a ......... Neviem preco sa cudujete jeho "prednesu". Ved sa musi sustredit na to, aby to povedal tak, aby to pochopilo co mozno najviac ludi. Takze to z neho ide " ako z chlpatej deky", ale len kvoli tomu, aby to povedal co najjednoduchsie a pritom neklamal(respektive nezavadzal a nerozpraval rozpravky). Nastastie nie je politik ani pravnik, takze co hovoril, tak tomu mozeme kludne verit.
 
Hodnoť

 

Ctená vedecká diskusná spoločnosť!

Diskusia okolo simulovanej fotografii, iba teoreticky existujúcej čiernej diery, vzdialenej 53 miliónov svetelných rokov, je ako mlátenie prázdnej slamy.

Aby diskusia mala aj nejaký výchovný zmysel, (aby ste sa niečo užitočné naučili) navrhujem diskutovať o niečom zmysluplnejšom čiže o tom, čo do dnešných dni nie je dostatočne vysvetlené a čo tvorí z fyzikov iba bezduché biologické prehrávače textov učebníc fyziky.

Pán Balek, ako aj ostatní fyzici, včetne Alberta Einsteina, sa na školách učili, že genialita Newtona spočívala v tom, že on vedel zovšeobecniť pád jablka zo stromu na Zem, s pádom Mesiaca na Zem, a že s tých dvoch pádov vedel vytvoriť spoločný, univerzálny zákon gravitácie, ktorý platí pre obidva pohybové prípady.

Newtonov gravitačný zákon vyzerá nasledovne:

F = G.(m.M/r.r)

a dáva nasledovný výsledok, ktorý nezodpovedá skutočnosti.

F = 9,81kg.(1m/sec.sec)

Preto Newtonov gravitačný zákon je logický i praktický nezmysel, ktorý si "génius" buď Newtom nevšimol, alebo, ktorý podliak Newton účelne upravil, spotvoril do tvaru:

F = m.(G.M/r.r) = 1kg.(9,81/sec.sec)

Ktorý ale nemá nič spoločného s Newtonovým gravitačným zákonom v tvare:

F = G.(m.M/r.r)

To preto lebo v druhom prípade teleso (m = 1kg) nemá gravitačné pole podobne, ako ho má teleso (M = 6.10*24kg);

g = G.(M/r.r) = (9,81m/sec.sec)

Tento Newtonov gravitačný zákon už v jeho postate je fyzikálny nezmysel, fyzikálny blud a preto nemôže platiť na nič a tým pádom ani na pád jablka, ale ani na rovnomerný, zotrvačný pohyb Mesiaca okolo Zeme.

Ak gravitačné pole Čiernej diery je odvodené z Newtonovho mentálneho nepodarku, zvaného Gravitačný zákon, tak všetko čo sa o Čiernych dierach píše je samý fyzikálny blud, ktorý je akceptovateľný iba pre bezduché biologické prehrávače textov učebníc fyziky.

Na úvod tejto skutočne vedeckej diskusie, fundovaný diskutér mal by vysvetliť to, prečo Newton z rovnice:

F = 9,81kg.(1m/sec.sec);

urobil, spotvoril nasledovnú rovnicu:

F = 1kg.(9,81m/sec.sec);

Je povolené poradiť sa aj s rodičmi, či susedmi. V prípade neznalosti odpovede, nie je potrebné hneď myslieť na sebe vraždu.
 

1 2 >

TOP videá