BRATISLAVA. Zástupcovia vlády prerokovali so sociálnymi partnermi zákon o štátnom rozpočte. Ako po rokovaní uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), sociálny dialóg funguje a v budúcnosti chce vláda v tejto praxi pokračovať aj pri balíkoch lex konsolidácia. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) zdôraznil význam konsolidácie verejných financií, ktorú vláda nevybrala dobrovoľne, ale je nutná pre zlepšenie verejného rozpočtu.
Rokovania sa dotkli aj oblasti zdravotníctva, ktorú Kamenický označil za stále otvorenú tému, ktorú plánujú doriešiť tento týždeň. Minister tiež poznamenal, že očakávaný deficit na budúci rok je 4,7 % HDP s plánmi na jeho postupné znižovanie. Partneri počas diskusie požadovali lepšiu komunikáciu, na čo Kamenický reagoval sľubom intenzívnejšej komunikácie so sociálnymi partnermi.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik po rokovaní pripomenul finančné ťažkosti samospráv pri vyplácaní odmien zamestnancom. ZMOS nemôže podpísať záver kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, pokiaľ nepríde pomoc štátu, čo Kamenický síce uznal no doplnil, že štát je v ešte horšej situácii ako samosprávy. „Nechceme, aby Slovensko zbankrotovalo,“ zdôraznil Kamenický.
Zároveň skonštatoval, že zákon o rozpočte bude predložený v navrhovanej podobe, no diskusie o zdravotníctve a energo pomoci sú stále otvorené. Diskusie so sociálnymi partnermi sa týkali aj transakčnej dane, ktorá má začať platiť od 1. apríla 2025. Ministerstvo práce navrhlo vyňatie neverejných zariadení sociálnych služieb a verejnoprospešných združení z tejto dane.
Odborári z Konfederácie odborových zväzov pod vedením Moniky Uhlerovej zvažujú protesty. Kritizujú vládne opatrenia za 2,7 miliardy eur ako záťaž pre najchudobnejších. Uhlerová upozornila na možný nesúlad v rozdelení mimovládnych organizácií, ktorý by odbory mohol zasiahnuť.
Kamenický povedal, že si váži sociálnych partnerov a počúval diskusiu k rozpočtu. No niektoré predstavy boli podľa jeho slov trochu protichodné. Ako príklad uviedol na jednej strane personálne audity a prepúšťanie, no sociálni partneri hovorili aj o tom, že organizácie majú málo ľudí a potrebujú viac zamestnancov.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) má viaceré výhrady ohľadom návrhu štátneho rozpočtu. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) ho nepodporuje a Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) ho zobrala na vedomie po pripomienkach.
"Tento rozpočet sme nepodporili, nakoľko opatrenia sú zamerané na zvyšovanie príjmovej časti, to znamená branie cez zvyšovanie daní, odvodov či rôznych prirážok. Naopak, v časti výdavkov, kde by mohlo byť realizované šetrenie na správe veci verejných, vidíme nízke sumy," uviedol prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský.
Hodnoty a pridanú hodnotu tvoria podľa neho zamestnanci a zamestnávatelia, ktorých treba podporiť. "Oni to štátu vrátia v podobe vyšších odvodov, alebo zaplatenej dane z pridanej hodnoty (DPH)," podotkol s tým, že zvyšovanie DPH nie je úplne šťastné bez vyhodnotenia toho, že už dnes na Slovensku klesá efektívna daňová sadzba. "Aj keď máme 20 %, vybrali sme len 15 %. Čiže ochota platiť DPH už dnes klesá a my ideme zvýšiť DPH," dodal.
Viceprezident AZZZ Rastislav Machunka povedal, že ich združenie malo okrem iného výhrady k samotnej štruktúre rozpočtu. "Vyrušuje nás príliš vysoká rezerva vo výške 460 miliónov eur. V tejto chvíli je potrebná oveľa nižšia rezerva a znížiť celkový deficit o ďalších 0,3 %. Ak sa naozaj naplnia problémy, tak to potom treba riešiť zmenou zákona o štátnom rozpočte. Inak to bude lákať na rôzne 'rozdávačky a politické kupčenie'," vysvetlil.