SME

Aréna s Janou Krescanko Dibákovou

Diskusie a rozhovory s politikmi, osobnosťami verejného života a odborníkmi, ktorí formujú súčasnú tvár Slovenska. Moderuje Jana Krescanko Dibáková. Počúvajte aj na Spotify alebo Apple Podcastoch.

Načítavam video...

Hlina o lídrovi Gröhlingovi: Som v SaS na návšteve, nebudem prekladať nábytok

Fico si po Matovičovi určil súpera.

Michal Šimečka prišiel o parlamentnú funkciu, strana ktorej Alojz Hlina šéfoval, prišla o dynamickú poslankyňu Martinu Holečkovú. To všetko sa deje v čase, keď Slovensko zalieva voda.

Odvolaním lídra progresívcov si premiér podľa Alojza Hlinu vyrobil nového súpera. Igora Matoviča nahradil Michal Šimečka. Opozícia teraz hľadá odpoveď na otázku ako ďalej.

Nie je len poslancom SaS, v minulosti viedol kresťanských demokratov. Alojz Hlina odkazuje KDH, že sa nielen on určite ozve v situácii, keď bude KDH robiť vláde "rohožku". Manželská dvojica na čele hnutia si podľa neho nezaslúži svätožiaru.

Skončí Martina Holečková napokon v SAS? Alojz Hlina neskrýva, že by ju rád videl v KDH. Povodne Slovensko zvládlo. Nie vďaka, ale napriek vládnym predstaviteľom, spomedzi ktorých sa predseda vlády vytratil.

Prečítajte si prepis rozhovoru s Alojzom Hlinom

Michal Šimečka prišiel o parlamentnú funkciu, KDH zasa o poslankyňu Martinu Holečkovú. A to všetko v čase, keď na Slovensko valí naozaj veľká voda. Diskusia a rozhovory sa z "hrany" presúvajú do arény. Vitajte teda v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou. Ako prvý sa v Aréne ocitá poslanec Alojz Hlina. Budete tu dnes, pán Hlina, tak povediac ako premiérový hosť. Budete tu aj preto, lebo ste boli kedysi nielen poslancom Sas, ale aj predsedom KDH, čiže máte čo k tomu povedať. Pán Hlina, vitajte.

Ďakujem pekne za pozvanie. Veľká česť.

Len tak. Teším sa, že ste tu boli a práve ste dorazili z parlamentu, kde bol čerstvo odvolaný Michal Šimečka. Čo to znamená pre opozíciu? Čo to znamená pre ďalšie dianie? Nejakým spôsobom sa koordinujete alebo necháte tu vládnu koalíciu, aby si trošku moderovala ten parlament sama a počkáte na to ďalšie dianie?

Viete čo, áno, je to úplne čerstvé. 76 hlasov bude najtesnejšie možná väčšina a idú ako Dunaj. Viete, že to naozaj to, čo robia v tomto parlamente, čo stvárajú to je prílivová vlna teraz čo ide proti nim. Takže sám som zvedavý, že... Niečo treba urobiť. Netreba im to nechať. Predpokladám, že bude na to nejaká diskusia. Je to všetko živé. Uvidíme, aká bude emócia, energia, názory. Ja len poviem, že aby bola emócia k tomu, že treba ísť aj vonku a do outdoor-u, ktorý ja milujem, tak hovorím, že my dneska zajtra máme takú akciu. Vyrobíme takú inštaláciu z lešenárskych trubiek pod heslom, že "opravíme to". Takže kľudne to môžeme adaptovať. Uvidíme, uvidíme. Ja si myslím, že nesmieme im to dovoliť, najľahšie je sa vzdať.

No na druhej strane, aké sú tie ďalšie možnosti? Pretože zatiaľ sa zdá, že opozícia nechce voliť iného podpredsedu. Tá operácia, naopak, s predsedom parlamentu namiesto Andreja Danka a z pozície Františka Mikloška - tá ako keby nevyjde. Do tohto sa ani František Mikloško tak trošku nechce nechať namočiť. Čo ale bude ďalej, pretože sa zdá, že nejako ten parlament musí fungovať. A aj minulosť ukázala, že ak je to vedenie Národnej rady tak trošku zdecimované, tak tá operatív a je naozaj pomerne komplikovaná. Je to tak, alebo preháňame z tohto pohľadu?

Viete čo? Možno rozmýšľam, že tie možnosti sú nejaké a nie nejaké veľké, zázračné, ale možno ich unavíte, ja neviem. Narýchlo rozmýšľam, že naozaj teraz je Národná rada svojím spôsobom paralyzovaná, respektíve bude, pretože keby teraz prišiel Trestný zákon, tá novela, tak tí traja podpredsedovia by to neutiahli. Si zoberte, že sa musia striedať smeny, čiže časovo aj ľudsky, aj fyzicky by ste to nezvládali. Takže áno, oni to dovolili, oni to spôsobili a ja neviem, čo s tým chcú robiť. Nemáme predsedu a máme teraz už iba troch podpredsedov, čo pri náročných plodoch programu môže byť aj ľudsky náročné pre to, aby mal kto riadiť schôdzu. Ja predpokladám, že sa nikto nedá nahovoriť, že namiesto pána Šimečku bude podpredseda, čiže opozícia sa udrží. Tak sa udržala aj v prípade pani Kolíkovej pri výbore SIS a necháme ich v tom. Tak asi v tom sa treba nechať vykúpať a unaviť.

Len pripomínam, že podobná situácia už v minulosti nastala, keď Národnú radu viedol Pavol Hrušovský a aj Béla Bugár. Naozaj sa veľmi sťažovali, že aj v situácii, keď tam bol chorý Viliam Veteška, to naozaj nebolo ľahké. Ale to sú také technikálie . Poďme k tomu, čo sa vlastne stalo priamo aj s osobou Michala Šimečku. Dá sa hovoriť o tom, že si vyrobila vládna koalícia martýra?

Viete čo, Robert Fico si prosto hľadal súpera a minulé voľby si našiel Matoviča. Neurobil dobre. A pritom Igorovi Matovičovi by som povedal, že tam boli také čudné veci, ktoré mohli niekomu zazvoniť. Je to účtovníctvo na povalách a neviem čo. Čiže neurobil dobre, ale keď ukázal na ňho prstom, určil si ho ako súpera a porazil ho. A mám pocit, že teraz si určil súpera pána Šimečku. Tie dôvody sú v porovnaní s Igorom Matovičom ešte o dosť slabšie. Neurobil dobre z pohľadu taktiky. Akože vyrobil si súpera, ktorý bude mať veľký nábeh.

My budeme čakať, že s čím prídu opozičné strany práve z rokovania u pána prezidenta. To sa koná práve v tejto chvíli, takže budeme čakať, či je pán prezident príde v tejto situácii s nejakými opatreniami a s nejakými návrhmi. Ale poďme ďalej. Poďme sa aspoň jednou vetou vrátiť aj k meritu veci. Ani niektorí opoziční predstavitelia, napríklad pán Viskupič, pán Karas, neboli nadšení tým dotačným systémom. Objavili sa tu rôzne pochybnosti. Pán poslanec Dubéci v parlamente veľmi otvorene hovoril o tom, že tie granty sa týkajú aj poslancov vládnej koalície. Povedzme úprimne ľuďom, ktorí nás teraz počúvajú, ktorí nás teraz sledujú, netreba ten dotačný a ten grantový systém nejakým spôsobom zmeniť, aby naňho neboli rôzni ľudia prisatí. Možno, aby sme tú kontrolu mali lepšiu.

Lenže ako sa to dá celkom oddeliť, Lebo my sme odvolávali Šimečku a oni odvolávali Šimečku za niečo, podľa nich pochybenie rodinných príslušníkov. Mne to príde trošku nefér, lebo to je taká vec kolektívnej viny alebo chyby. Principiálne to nesedí.

Tomu rozumiem, to je politické hľadisko, ale keď sa pozrieme na to, že niekto rozhoduje o dotáciách a teraz podľa hesla padni komu padni. To niekto musí skontrolovať, či je to v poriadku. Rovnako tak ten záhadný utajovaný audit z pohľadu Smeru naznačuje nejaké výsledky. Čiže, či v tých dotáciách a grantoch jednoducho netreba urobiť poriadok. Vám sa to zdá v poriadku? Ak áno, tak poďme ďalej. Ak nie, tak je otázka, či to netreba nejakým spôsobom opraviť.

Úprimne, neviem to posúdiť, lebo ja som nikdy žiadnu dotáciu nežiadal, nikto žiadne nedostal, ani naši rodinní príslušníci. Čiže toto neviem posúdiť. Ako to funguje, ako to nefunguje. Pravdou však je, že Smer vie, čo robí. Robert Fico vie, čo robí. V Medzilaborciach to zazvoní riadne, že tí berú hentí berú, matka berie, veď on presne vie, prečo to robí, keď to je nepríjemné. Hm, to bolo nepríjemné to prezentovať, ale zabrať to zaberie. A ja to teraz hovorím, bol by som asi nie celkom dobrý respondent na to, že nakoľko je to správne, vždycky bude niekto, kto sa bude cítiť dotknutý, lebo on nedostal. A prečo ten dostal? Takže asi tí čo boli v tých komisiách musia zhodnotiť, že prečo to rozdeľujú tak ako to rozdeľujú a ako úplne spravodlivé to asi nikdy nebude. Ale ak tam treba urobiť poriadok, tak nech sa páči.

Tak, to asi teraz necháme na odborníkov. Nebudeme sa v tomto nejakým spôsobom motať. Poďme ale k druhej voľbe, ktorá sa odohrala počas odvolávania Michala Šimečku z funkcie. No a zdá sa, že Máriu Kolíková vašu aktuálnu stranícku kolegyňu v kresle šéfky výboru na kontrolu činnosti SIS nahradí Samuel Migaľ, to znamená poslanec za stranu Hlas. Vy ste kritizovali tú operáciu, ktorá tu mala takpovediac sa nejako naplánovať, aby sa ten výbor sfunkčnil. Kritizovali ste práve aj poslanca Milana Majerského. Dnes tu teda máme výsledok. Čo s tým? A mienite bojovať za túto pozíciu pre Máriu Kolíkovú aj ďalej?

Viete čo? To je princíp. Ja už keď odvolávali pani Kolíková, už vtedy som to navrhoval aj vo faktickej, myslím aj v rozprave, že vtedy bolo načim všetci sa postaviť za jej chrbát a povedať "proste urobíte to jej odstúpme sme všetci". Vtedy, žiaľ nebola až taká atmosféra, čo mi je ľúto, lebo oni si odvolaním Kolíkovej teraz trúfli na Šimečku. Čiže keď sme to nezvládli tam, tak si povedali, vidíte, akí sú, tak poďme, ideme, ideme na podpredsedu. Takže áno, vtedy by sme sa mali postaviť. Je to principiálna vec. Proste áno, opozícia má kandidátku. Viete, nemôže tam kádrovčíkov robiť Smer, v opozícii, to nemôžeme dovoliť. To je princíp. Preto ma mrzí, že tam bol rozohratý nejaký scenár, ktorý sa podarilo zastaviť a ktorý vlastne sa javil ako riešenie na sfunkčnenie výboru. Ale, viete, treba povedať, že prečo smer sa do toho pustil. Nevie to udržať, on nevie udržať, že vlastne výbor, a teraz, keď aj bude Migaľ, nebude mať koho poveriť, respektíve poverí podpredsedu Smeru, ktorý tam bude - buď Bašku alebo neviem, koho tam chcú dať. Neustoja to, vo vnútri to nebude problém v slovenských pomeroch, ale v tej spravodajskej komunite a vôbec v európskom priestore. Ako je možné, že vlastne koalícia kontroluje kontrolný výbor sama seba? Čo je neudržateľné. Čiže budú pod veľkým tlakom a na to treba upozorňovať a budú nútení ho obsadiť. A pokiaľ to opozícia vydrží, že sa nedá zlákať, že dajte nášho, však tiež to zvládne a budeme trvať na Kolíkovej, tak to môže byť malé víťazstvo v určitých momentoch.

A bude to skutočne tak? Máte v tomto pripravenú nejakú aj celo opozičnú stratégiu, pretože tá snaha podržať tam Máriu Kolíkovú tu bola zjavná. Ale zdá sa, že koalícii jej kroky v tomto zmysle vychádzajú. Ja len pripomeniem aj odvolanie Michala Šipoša z postu šéfa výboru pre verejnú správu. To znamená, že bude sa teraz opozícia pozerať na to, ako vám naozaj robí personálnu politiku koalícia? Máte na to, aby ste s tým niečo urobili alebo nie?

No tak dúfam, že poučení nie už len pani Kolíkovou a Šipošom, ale už poučení aj Šimečkom v SaS zistíme, že sa s nimi nedá a aj keď sa nedá, tak sa nedá. Takže áno, v určitý moment ako jeden muž, resp. aj ako jeden muž a jedna žena, bolo by to dobré, z toho ide aký taký rešpekt. Keď sa to nepodarí, keď to začnú rozbíjať a budú vyťahovať si niekoho, kto bude ochotný plniť funkciu opozície po prekračovaní koalíciou, tak je to zlé. Bude to zlé. Bojím sa, že taký scenár možno v niektorých prípadoch visí vo vzduchu.

No, bolo tam 75 hlasov práve za Samuela Migaľa. Zdá sa, že je to veľmi tesná väčšina z tohto pohľadu. No ale aj pri tom odvolávaní Michala Šimečku. Pán poslanec Malartinec naozaj bol tým, ktorý si za Hlas neprevzal hlasovací lístok. Vy tam vidíte nejaké dianie v Hlase, ktoré by javilo nejaké známky toho, že v tom Hlase nie sú úplne jednotní a že by to nemuselo vyhovovať práve celej strane? Alebo sa na to už prosto opozičný divák, opozičný volič jednoducho nemá spoliehať a idú ako jeden muž, ako to napokon avizoval Matúš Šutaj Eštok. Ako to vidíte vy?

Ja som poučený, keď som bol predseda KDH, vždycky sa vravelo -dobre si spočítaj hlasy. Kľúčový parameter je dobre mať spočítané hlasy. Zdá sa, že Smer a Hlas mali dobre spočítané hlasy. Ináč by do toho nešli, vedeli, že idú natesno. Z tých sedemdesiatich deviatich boli dnes, myslím, všetci prítomní tak, že traja to nedali. Jeden sa priznal. Tí dvaja, ešte možno zistíme, ale mali to spočítané. Či vedeli, že išli do toho s tým, že tie hlasy majú, keď to bola tajná voľba. Tu treba uznať, že sú naozaj niekedy ako vojaci, že čo by sa stalo, keby sa ešte niekto trhal. Takže je až prekvapivé, že ako to vedia celé zmanažovať.

No, poďme ďalej. Vy ste boli predsedom KDH. Ako som spomínala, je to všeobecne známa informácia. KDH prichádza o jednu poslankyňu. Včera sa verejnosť dozvedela, že to, čo sa šepkalo v kuloároch, sa naozaj stalo skutočnosťou a Martina Holečková opustila rady KDH. Mimochodom, málokomu sa jej podarilo dotelefonovať, dovolať, vám sa to podarilo. Čo vám povedala pani Holečková, keď vám zdvihla telefón? A čo ste jej povedali vy? Ak to nie je tajné.

Viete čo, že tajné to nie je, ale , samozrejme, o obsahu nebudeme informovať. Ja len, takto. Ja si naozaj dávam veľký pozor, lebo je to tenký ľad pre mňa ako bývalého predsedu a aj keď boli také tie šuchy, muchy, že sa niečo deje. Ja som ani nekomunikoval, ani sa sa nevyzvedal, ale ani nič nejako nekomunikoval, práve preto, že som rešpektoval, že je stále v KDH. A tým, že som sa včera dozvedel, že už nie je v KDH, tak som si dovolil zavolať. To bolo celé. Pre mňa to bol akože ten zlomový bod. Teraz si myslím, že by to stálo za to zavolať. Ale tak ľudsky, poviem otvorene, že ľudsky, lebo ja som si tiež prežil svoje a chápem, že aj ona musí teraz prežívať relatívne ťažkú situáciu. Tak to bolo len zmyslom toho telefonátu.

Martina Holečková povedala "Naše pohľady na zásadné otázky sa však začali rozchádzať. Nedokážem ďalej pôsobiť v strane, ktorej krokom som prestala rozumieť. Nedokážem pravdivo a čestne obhajovať záujmy, s ktorými nie som stotožnená". A to je úplne identická situácia, v akej ste boli vy, nie. No a znamená to, že nepriateľ môjho nepriateľa je vlastne mojím priateľom. Ak by som to povedala takto úplne vo všeobecnosti. Ergo, človek, ktorý odchádza z KDH, by teoreticky mohol byť teraz vaším spojencom v SaS. Faktom je, že SaS aj skutočne s Martinou Holečkovou rokuje. Vy by ste boli rád, osobne sám za seba, ako bývalý predseda KDH, keby Martina Holečková naozaj skončila v SaS?

To sú také veľmi citlivé veci, lebo keď sa niečo dá deklarovať a potom sa to podarí alebo nepodarí a môže nastať také vysporiadanie sa s tým...

Ja sa pýtam Alojza Hlinu, či by bol rád ako človek, ako bývalý predseda KDH, keby Martina Holečková spolupracovala s vami. Mimochodom, v liberálnej strane, možno ako druhá zástupkyňa konzervatívneho krídla.

Viete, ja som Martinu Holečkovú identifikoval ako politický talent, ešte keď som bol predseda. Čiže to je vec verejná. Myslím, ona to v tom statuse aj spomínala, že v čase, keď vstupovala do KDH, platilo, čo platilo. Vedenie vedelo, kam ide a vtedy som bolo predsedom ja. A ja si pamätám, že som x krát sa s ňou rozprával, že potrebovali sme pomôcť v Nitre. Pre KDH naozaj je politickým talentom. Každý sme nejaký. Ja riešim to, v kontexte, ako sme sa stretli, identifikujem ju ako človeka, ktorý má chuť robiť politiku, vie robiť politiku. Zdá sa, že aj z tých reakcií, čo vidím, že zaujala Hej, čo zase v tom kádeháckom prostredí môže byť nebezpečné, lebo tam svietiť môže iba niekto. Čiže áno, je cenná pre politiku. Beriem to takto pragmaticky a ja osobne, keď sa ma pýtate, že keď ona sa nejakým spôsobom rozhodne, prajem jej, nech sa rozhodne dobre, keď sa rozhodne, že posilní umiernený konzervativizmus v pravicovej Saske, tak myslím, že to je úplne funkčný model.

Vy by ste boli rád? Tak znela otázka, pán Hlina.

Áno, áno.

No a v tomto zmysle naberá na nejakej sile nejaké konzervatívne krídlo. Možno v tej SaS je to iná SaS v tomto zmysle ako za liberálneho Sulíka?

Vedieť, že takto, aby znova, aby to neznelo nejako čudne. Saska je pravicová strana a ja som, naozaj sa teším toho, že naozaj tú vlajku chytí a pevne drží v rukách ako pravicové strany. My sme tu tak šialení, pardon za výraz, že my poprieme nebo - zem. Viete, tak ako je tma, tak je svetlo, jak je deň, tak je noc. Jak je čierna, tak je biela. Tak aj politika pozná pravicu a ľavicu. My sme tu tak šialení, že hovoríme - nám je tu dobre, my sme super. My máme namiesto Poľany zlato a my nepotrebujeme pravicu. A Saska kričí, že tu musí byť pravica. Veríme spoločne v Saske tomu, že je tu toľko lucídnych ľudí, ktorí aj keby ju nevolili, nakoniec musíme aj ľudí, ktorí by nevolili SaSku, tak ju budú voliť preto, lebo veria princípu rovnováhy. A rovnováha hovorí, že tu musí byť pravicová strana. Saska je pravicová liberálna strana a má v sebe a vyzerá to tak, že dokáže v sebe integrovať viacerých, zintegrovala aj mňa. Ja som si vypil za to iks kalichov. Neviem čoho všetkého, čo som a kto som. A ja som umiernený konzervatívec a poviem vám pravdu, áno, už som tam rok a sa cítim úplne komfortne.

No a pán Hlina, vy ste nepochybne takým styčným dôstojníkom vo vzťahu k tomu KDH. A preto posledná otázka k Martine Holečkovej, pomáhate Branislavovi Gröhlingovi v týchto rokovaniach s Martinou Holečkovou, alebo to nechávate naňho ako na lídra?

Nechcem znieť nejako tajomne a nechcem ani povedať, že by to niečo nepokazilo...

Na to je odpoveď áno alebo nie.

Pani Holečková sedí.... teraz sa vytvorila taká lavica tých nezávislých. Je tam pán Galko, pani Holečková a pán Tanko. Ja si myslím, že skôr či neskôr pani Holečková vzhľadom pre to, že je politicky cenná, naozaj to je talent a má dar, má šancu. Tak bolo by dobré, aby čím skôr z tej lavice, z ktorej sa veľká politika nerobí, aj prišla do lavíc, v ktorej sa politika robí.

No krútite sa mi, pán Hlina, úplne úprimne, tá otázka znela jasne, či aj vy osobne rokujete ako taký styčný dôstojník s Martinou Holečkovou?

Takto by som nenazval, že určite je o Martinu Holečkovú záujem a je dobré, že je záujem o silnú ženu v slovenskej politike, lebo ich je málo. KDH malo jednu silnú ženu Caroline Liškovú a tá tiež... Škoda, že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Silná žena v kresťanskej politike Martina Holečková, má veľkú politickú cenu. Verím, že skončí na dobrom mieste.

No vrátim sa ešte k tomu KDH. Predsa len, aj keď evidujem, že ste mi neodpovedali úplne jasne a presne. KDH zareagovalo - "dôrazne bojujeme proti korupcii, nebezpečným ideológiám ohrozujúcim demokraciu a chránime suverenitu Slovenskej republiky v hodnotových otázkach doma aj v Bruseli. Ak pani Martina Holečková nie je stotožnená s týmito hodnotami kresťanskej demokracie. rozhodnutie opustiť rady KDH". Čo je toto za reakcia?

Je to pre mňa tenký ľad, celé KDH. Ja som im fakt rád venoval štyri roky svojho života a toto ma mrzí, že sú na hrane a sú blízko toho, že.... dúfam, že nie. Keď to budú, že robiť rohožku tejto koalícii, tak verím, že nielen ja sa ozvem. Čiže toto všetko so všetkým súvisí. Aj táto krasomluva, viete, že to sú také všetky tie krasomluvy typu, že štát a ochrana štátu a rodiny. A táto krasomluva je len folklór, ktorý treba nejakým spôsobom sa vysporiadať s tým, že odišla. A ja si myslím, že nemá Martin Holečková najmenší problém s tým, aby toto všetko čo chce, ako keby implicitne vyčíta, že nerobí.

Ale smeruje k tomu KDH, aby robilo tú rohožku?

Viete čo? My sme si dovolím tvrdiť, že som zastavil jeden príklad, ktorý by bol zrejmý. Hej, áno, môže to niekto povedať, že to bola malá vyhrážka, alebo čo to bolo. Ja som upozornil kolegov v KDH, že pokiaľ prijmú ten scenár, že jeden z kolegov z KDH prijme poverenie stať sa povereným podpredsedom na riadenie výboru SiS. Takže začnem robiť cirkus alebo začnem robiť rámus. To som im korektne predtým povedal, ako sa už tomu stalo, zdá sa, že to prehodnotili. Samozrejme, teraz budú hovoriť úplne kvôli iným dôvodom to urobili, stále jedno. Výsledok sa ráta. Výsledok je, že opustilo túto hru, ktorá vlastne by naozaj bola zjavným dôkazom, že v tomto prípade by tu rohožku robil.

Tak ešte tu máme informácie o tom, že zmena volebného systému by sa nemusela odohrať bez KDH. Na to naozaj potrebuje vládna koalícia minimálne teda jednu zo strán opozície. Vidíte aj tu to riziko toho, aby to KDH bolo - vašimi slovami - rohožkou?

Riziko tam je, ale ja fandím kolegom. Viete, že naozaj v KDH, ja vám úprimne poviem, že mám osobný problém s manželmi majerský - Lexmann, ľudsky ma sklamali. To, čo urobili, ako urobili, je podľa mňa ďaleko za hranou. Nielenže od kresťanského správania, slušného správania, ja so stranou ako takou nemám problém. Ja im držím palce, nech robia dobrú politiku. Sú tam veľmi slušní ľudia, dobrí ľudia. Dá sa s nimi, hej, chcem len veriť, že tie okolnosti, ktoré vlastne ich lídujú k tomu, že niekedy majú tendenciu urobiť záskok ... a Fico je chytrý. Robert Fico dobre vie, a nič nerobí zbytočne, dobre vie, kedy komu a aj keď by vedel, že nebude mať celý klub KDH, jemu aj polka klubu KDH stačí na to, čo potrebuje. Takže ja len kolegov môžem poprosiť a verím, že to padne na úrodnú pôdu...

Pán Hlina, vy ste z toho teraz decentne vycúvali, ale napriek tomu ste v tom včerajšom statuse práve o pani poslankyni Holečkovej povedali na adresu týchto manželov, ktorých ste spomínali - Majerských, "Martina Holečková je výrazná, až tak výrazná, že by mohla presvietiť majestát europoslankyne. Tu dodávam, že europoslankyňa Lexmann a iba slnko môže svietiť vyššie, ako svieti majestát jedinej europoslankyne za KDH v KDH a rovnako ako iba slnko môže v mužskom svete svietiť vyššie ako je majestát predsedu". Tak čo je toto za odkaz manželom Majerským?

Súvisí to s tým, čo som povedal. Akože úprimne, ja sa, áno, priznávam verejne, že som subjektivizovaný v mojom hodnotení a asi mám aj možno aj ľudsky na to právo po tom všetkom, čo sa stalo, ako sa stalo a nezdieľam to nadšenie, že manželia Majerský - Lexmann vedú stranu tak, ako ju vedú. A ja si myslím si, že KDH si zaslúži viac.

Kam teda vedú KDH?

Do divných vôd a ešte si to zakrývajú. Viete, ja milujem všetku tú krasomluvu, tie spínajúce sa ruky, prevrátené oči stĺpkom. A vlastne za tým je temno. Čiže mu hovorím a hovorím to ja ako bývalý predseda viem, že to môže vyznieť čudne, ospravedlňujem sa za to. Keby som maximálne objektívne chcel povedať už len to, že manželia vedú stranu, nie je dobre. Viete, ja napríklad nie som fanúšik týchto rodinných klanov v politike. Viete, že teda, že nikto iný, iba ja s manželkou to dokážeme viesť. Ja si nemyslím, že je jedna strana odkázaná na to, aby ju viedli manželia.

Áno, je pravda, že tu máme rôzne rodinné putá hlavne v parlamente, ale napokon aj v SIS. Pán Hlina, ste vôbec v nejakom kontakte s vedením KDH alebo sa tie cesty už úplne rozišli aj tak nejako vnútorne, mentálne.

Viete čo? Áno? Tak to poviem, že snažím sa držať dištanc. Niekedy som to mal tak, že ma zas svrbeli ruky, prsty, že sa k niečomu vyjadriť. Prísne vzaté, keby som chcel, vedel by som štipnúť aj riadne, ale ja som len vtedy zareagoval, keď sa skladala koalícia pri zrode tejto vlády a odvtedy som si držal dištanc. Sám by som chcel aj v tejto polohe zostať. Ja nemám problém sa s ľuďmi pozdraviť, aj komunikovať, aj s ľuďmi z poslaneckého klubu KDH. Úprimne, ľudsky povedané, mám problém s Majerským. Áno, to sedí.

Poďme do strany, kde teraz aktuálne pôsobíte a tom je SaS, vidím, že ste si vydýchli. No zdá sa, že Richard Sulík nadobro odchádza z politiky. Uvidíme, ako to bude teda pred najbližšími parlamentnými voľbami. V každom prípade Aktuality dnes prišli so zaujímavou informáciou, že Richard Sulík sa po atentáte na Roberta Fica, a vlastne krátko pred svojím odchodom, pokúšal o akýsi zmier so stranou Smer, alebo minimálne o nejaké obrusovanie hrán. Zdá sa, že pozval na spoločný obed Eduarda Chmelára, ktorý bol ešte v minulosti teda poradcom pána premiéra. Už ním aktuálne nie je. Ako ste vy prijali túto informáciu a ako sa na ňu pozeráte teraz s odstupom času a schvaľovali by ste takýto spoločný obed svojmu bývalému straníckemu predsedovi?

Viete, ja som v tomto stará škola, keď sa definuje, že to zostane tu medzi štyrmi očami, u mňa to zostane medzi štyrmi očami, čiže neviem, jak bolo definované to ich stretnutie a kto prvý zlyhal v tom, že s tým šiel vonku. A to, že sa stretli by som nebral nejako fatálne. Ľudia sa majú stretnúť to, o čom riešili a nezadefinovali si, že to má ostať v úzkom kruhu, tak tomu by som sa už trochu čudoval, lebo áno, vzhľadom na citlivosť tej doby....Ale zase uvedomme si, že....

Počkajte, problémom je, že to uniklo alebo je problémom vôbec to, že sa to odohralo, alebo to bol naopak správny krok, ktorý by mohol hovoriť o nejakom obrusovaní hrán?

Viete, čo? Áno, boli sme v emócii, kde sa stalo niečo, viete, u nás sa bežne nestrieľa po premiéroch. V daný moment sa môžu urobiť veci, ktoré sa štandardne nerobia, čiže ja by som nejakú nejakú z toho veľkú story nerobil, že sa niekto stretol s kým štandardne by sa asi nemal stretnúť.

Vy ste vedeli o tom, že Richard Sulík teda plánuje takéto stretnutie?

O tom som nevedel. Ale hovorím tie okolnosti...

A vy ste to vedeli, vyčítali by ste mu to v danom čase?

K eď sa on stretne s niekým a pozve ho ešte do súkromia... Z toho mne implicitne vychádza, že sa asi nemala z toho stať nejaká verejná dišputa. Ja nepozývam do obývačky niekoho, kto si potom otvorí dvere z obývačky a vykrikuje, že aké tam majú obrazy. Čiže neviem presne tie okolnosti. To, že sa stretli v tej emócii by som nebral nejako zásadne. Ja by som asi sa s pánom Chmelárom nie celkom rád stretol. Úprimne povedané, nie som si celkom istý, o čom s ním, ale predpokladám, že to by bolo obojstranné. Ale hovorím, nejakú politickú rovinu tomu chcel dať Richard Sulík vedený dobrým úmyslom. Predpokladám.

Akým predsedom je aktuálne práve Branislav Gröhling. Má za sebou bezmála viac menej polovicu roka vo funkcii. Tie preferencie sa nejako nehýbu ani hore, nehýbu sa ani dole. Je to všetko v rámci štatistickej chyby aj v rámci Ipsos, ktorý zverejnil Denník N aj v rámci NMS Market, ktorý zverejnilo SME. Vám sa javí ako - aj z pohľadu povedzme komunikácie a možno aj toho obrusovania hrán v rámci opozície vzťahu v opozícii.

Viete, ja musím veľmi byť slušný, ja som na návšteve.

Počkajte, na návšteve. To znamená - odídete z SaS?

Akože...

Lebo návštevy odchádzajú.

Viete, keď vás niekto pozve, tak im nebudete prekladať nábytok. Čiže ja som veľmi opatrný. Ja napríklad si cením to, že už teda vyzerá to, že to bude nadlho, lebo teraz som sa stal tímlídrom pre poľnohospodárstvo, čomu sa veľmi teším a som teda pripravený v tom silne pracovať. Tak to moje poznanie je také poznanie, aké je. Čiže a budem skôr citlivejší, z toho, čo som videl v konaní Braňa Gröhlinga, som úplne spokojný. Viete, nie je sranda robiť predsedu. Ja som už predseda bol, ja to už mám za sebou a viem, čo to je. Viem, kto všetko a s čím dokáže vám zavolať a vy mu musíte venovať hodinu. Alebo minimálne polhodinu, lebo keď mu nevenujete, tak máte nepriateľa. Čiže klobúk dole pred každým predsedom. Hej, má čo robiť. Aj Braňo má čo robiť a dúfam, že to zvláda zatiaľ s bužinkou, jak sa hovorí a držím mu palce. A ja by som nebol celkom v tom, že tam bol kľúčový parameter, že či to nezačne padať a nezačalo to padať. Myslím si, že Braňovi sa začalo sa podarilo, že udržali sa, to je tiež veľmi cenné.

Prežije teda SaS ako samostatná strana z vášho pohľadu?

Ja si myslím, že áno. Celé to stojí na tom, či tu bude dopyt. Vy ho musíte vytvárať a otázka stojí "Je na Slovensku dopyt po pravicovej strane"? Ale viete čo, my sa kľudne môžme dozvedieť, že nie, že my sme tu všetci komunisti, populisti a neviem, socialisti, že my tu máme akože život gombička, že nepotrebujeme spraviť prehliadka.

Diskusia je skôr o nejakom spájaní alebo o nejakej integrácii tých síl. Čiže skôr aj k tomuto smerujem, z tohto pohľadu. Ale vy ste okrem toho, že ste aktuálne zakotvili v SaS, boli v minulosti v Dobrej voľbe a to bola strana Tomáša Druckera. Máte nejaký vzťah ešte s Tomášom Druckerom? A ako ho vnímate ako ministra školstva v strane, ktorú dnes reprezentuje skôr tvár Matúša Šutaja Eštoka?

Jeruzalem padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy. To je dvetisíc rokov starý výrok, čiže niekde si uvedomovali význam a vzdelanie už pred dvetisíc rokmi. V tej mizérii, v ktorej sme, tak to, že je Tomáš Drucker na ministerstve školstva, ma najmenej vyrušuje zo všetkého. Práve dokonca by som povedal, že by bol celkom dobrý minister aj vo vláde stredopravej. Tomáš, môžme tu debatovať o nejakých jeho hraniciach nejakej morálnej alebo niečoho, čo ešte je schopný vydržať. do to ja nejdem, do týchto vôd. Ale ja napríklad som už riadil a aj som niečo vytvoril, aj som niečo vedel a identifikujem Tomáša ako človeka, ktorý má zručnosti, manažérske zručnosti, viete a tam naozaj to je u nás úplný deficit. Pardon, za výraz, čím väčší blbec, tým lepší minister pre niekoho. Ministrov nominuje Slota, Danko a im podobní, čiže oni nepotrebujú manažéra.

Prežije v tej funkcii Tomáš Drucker v tejto vláde?

U Tomáša bude zaujímavé sledovať, a toi mu ja nechcem do toho vstupovať, že koľko vydrží. Viete, to, čo sa teraz deje a ako to lámu, je to tak, ako odlamujú, odlamujú, odlamujú. U Tomáša si počkám, že kedy bude tá jedna hranica, kedy si povie, že toto je už "too much" (priveľa).

Poďme k poslednej téme a tou sú povodne. Keďže ste aj týmto straníckym odborníkom aktuálne, teda aj keď hovoríte, že tak trošku na dobu určitú. Zvláda súčasná vládna koalícia tie povodne bez ohľadu teraz na výroky, ktoré boli, či tá voda bude tisícročná, nebude tisícročná. Ten manažment ako taký sa podarilo zvládnuť alebo nie?

Ja som povedal, že si ctím a veľmi cením, že som sa tímlíder pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Ale povedali ste "zatiaľ".

Chcel by som sa stať aj pravicovým lídrom pre túto tému, to ma naozaj baví a aj jej dokonca rozumiem. Čo teda na Slovensku je diskvalifikujúce. Možno sa to v niečom zmení a k tomu pribúda, lebo je to vlastne vec výboru, vo výbore je pôdohospodárstvo a životné prostredie, čiže mi prischlo aj životné prostredie. Čiže áno, do toho nejakým spôsobom vstupujem, aj včera do toho vstúpili. Podarilo sa to zvládnuť, ale nie preto, že by ministri Šutaj Eštok a Taraba si dali nepremokavé bundy. Ale napriek tomu, že Šutaj Eštok a Taraba si dali nepremokavé bundy, sme to zvládli. A treba sa poďakovať zložkám aj treba a poďakovať všetkým zložkám, ktoré sa o to pričinili, občanom, starostom, samosprávam, dobrovoľníkom, požiarnikom a všetkým, ktorí tam proste boli. Čo sa mi nepáči? Nepáči sa mi to, že tá dneska to chválenkárstvo aj v parlamente, že "najlepšie sme to zvládli a môžu sa pomaly prísť od nás učiť"-.príde mi to veľmi nefér, lebo v Čechách to mali horšie. V Poľsku to mali horšie. V Rakúsku to mali. Že keby prišlo to, čo bolo v Čechách ku nám, tak by to, bojím sa, že vyzeralo trošku ináč, čiže to je veľmi neúctivé a nefér voči tým ministrom aj v tých susedných krajinách to takto komunikovať, ako to komunikuje minister.

Ako by ste to robili lepšie alebo ako by ste sa pripravili lepšie, ak by takáto povodeň čakala vás a vy by ste boli v týchto rezortných pozíciách?

Viete, keby to bolo tak, tak by som stredu asi nerozhodoval ručičkami jak Taraba rozhadzoval ručičkami, keď sa opýtali, že čo ide robiť, lebo ide na nás voda, tak sa posmieval, že tisícročná voda tu už bola a neviem čo. Potom sa zrazu zbadal, že asi to nebude teda až taká sranda a niečo začali robiť. Zdá sa, že veci boli pripravené. Ja by som napríklad už len, niekde som to tých televíznych záberoch videl, že viete, že pieskovať piesok do plastových sáčkov mne nepríde ako celkom prezieravé, lebo ten plastový sáčok prepichne hocijaký konár a máte po piesku, pieskové zábrany. Či to bola asi len alternácia z nedostatku, improvizácia z nedostatku. Takže viete, chvála Pánu Bohu, že nás to obišlo tak, ako nás to obišlo, že to nedopadlo horšie. Zdá sa, že keby to bolo horšie, tak by sme neslávili také úspechy, ako to celkom zvládli v Čechách.

No ale na to, že ste opozičným predstaviteľom, aj tá vaša tlačová konferencia nebola nejaká mimoriadne ostrá. Preto sa pýtam, že či za iných okolností, keď býva opozícia ostrejšia, viete, uznať povedzme vládnej koalícii, že to vlastne nedopadlo tak zle. Možno aj z pohľadu manažmentu ako by to dopadlo možno za iných situácií?

Áno, dobre ste povedali. Viete, to je také nepríjemné a nebezpečné, že prvoplánovo kritizovať. My sme to aj uviedli, poďakovali sme, komu bolo treba poďakovať. Ale viete, politicky sa očakáva kontra, lebo keď už nič iné, tak niekto iný zneužíva tú klimatickú a ten dôsledok klimatickej krízy na politiku. Ja som nebol v TA3, keď tam sedeli, sedeli tam Taraba a Eštok a spolu sa pochválili navzájom. Potom sami seba a spolu nadávali na politickú stranu a spolu nadávali na jeden denník. Tak viete, tak načo to bolo dobré? Hej, my sme tú politickú kontru zasadili len v tomto kontexte, že načo je dobré aj takúto živelnú katastrofu znižovať na politiku. Keby to neboli zneužívali, tak to ani nespomeniem.

Vy ste kritizovali aj to nové ministerstvo športu pre tú budovu. Ale mali ste aj osobné škody na Železnej studničke. Odstránili ste všetky stromy, pán Hlina, chytali ste pílu do rúk napokon? Alebo ani nie? Nebolo to potrebné?

Ja som videl niekde tú reakciu hovorcu ministerstva, že je to v poriadku, lebo však my sme na treťom mieste. To je fascinujúce. Takže to je jedno, že ste si prenajali budovu, ktorá je v zátopovej oblasti a teda zdvihne sa voda a to sa topí a voda je vzlínavá. Čiže voda vzlína, čiže aj keď zatopí poschodie nad vami, tak môže vzlinúť až smerom ku vám. Takže to je naozaj taká argumentácia pre blbých, že my sme o poschodie vyššie. Nás sa to netýka. Ale okej, tuná zdá sa, že úplne stačí...

No počkajte, pokiaľ ide o konzekvencie, vy očakávate, že ministerstvo športu a cestovného ruchu bude teraz hľadať inú budovu a aj v dôsledku toho, že sa toto môže opakovať, sa budú snažiť potom perspektívne minimalizovať škody a ísť na nejaké iné miesto?

Ja predpokladám, že zmluva je napísaná tak, že toto nemôže byť výpovedný dôvod. Ja predpokladám, že zmluva je napísaná tak, že keď to aj zvlhne, tak to musia natrieť za svoje. Ja predpokladám, že zmluva je napísaná tak, že nedajbože, aby sa niečo tým finančníkom stalo, lebo štát je tu dojná krava, ktorú treba podojiť a snsáci to dovolili a najzbytočnejšie ministerstvo, ktoré existuje, si prenajalo suverénne najdrahšiu budovu. Nie že v Bratislave, podľa mňa v strednej Európe neprenajmete už za tú cenu proste takúto podlahovú plochu. Neprenajmete. Ale SNS áno.

Nech sa páči, dokončite.

K tomu, čo ste spomínali, že áno, ja som obeťou týchto záplav, ale nehnevám sa na prírodu ani na nikoho. Proste to tak malo skončiť. Nám jeden objekt vytopilo, na druhý nám spadol strom. Takže je tu kopu ľudí, ktorí sa tešia, že sa niekomu niečo stalo, tak ak ich môžem takto potešiť, tak ich aj tak to poteším. Takže áno, nám teda povodeň spôsobila škodu, ak vás to teší, mňa to teší, že som vám spôsobil takú radosť pre tých, ktorým nie, chcem len odkázať, že nebolo to až také hrozné a tak.

Možno vám, pán Hlina, pôjdu napokon nejakí ľudia na Železnú studničku aj pomáhať. Posledná otázka - nechýbal vám v celom tomto procese a v celom informovaní o povodniach a možno pri upokojovaní obyvateľstva oslavujúci premiér Robert Fico?

Zjavil sa nakoniec. Spasiteľ.

Čiže vám to stačí?

No mne nie, nie, ale však my tu hráme, veď to je celé jedno absurdné divadlo. Má to ale režiséra, všetko to má. On teda vyčkal, keď zistil, že je všetko v poriadku, tak sa už zjavil, aby povedal, že znova všetko vyrieši. Nastavil si okolo seba hostí k mikrofónom. Ale okej, zjavil sa v pravý moment sa zjavil. Krásne predstavenie.

Čiže týmto sa uspokojíte bez ohľadu na to, že predstavitelia okolitých štátov komunikovali iným spôsobom. Bez ohľadu na to, že sme tu mali výčitky vo vzťahu k zemetraseniu a vo vzťahu k Ľudovítovi Ódorovi. Veľmi diplomaticky sa teraz okolo toho točím, aby som vám naozaj nevkladala do úst nejaké slová. Ale celkom úprimne ma prekvapuje, že na opozičného predstaviteľa to nekomunikuje intenzívnejšie.

A čo mám na tom komunikovať? Pozrite sa, zo mňa už slanina nebude. Ja som protivník tejto vládnej koalície a Roberta Fica, s tým už nič nebude, robí to, čo robí. Teraz zvolil taktiku, že sa neukáže počas povodní. Ukázal sa na konci. Ľudu to stačí, ľud zatlieskal. Mne to nestačí, ale čo je môj? Veď ja som taký maličký. Ja môžem len urobiť to, že to, že s tým nesúhlasíme, to len nielen konštatujeme, ale ponúkame aj riešenie, že to vieme opraviť. Preto, ak môžem, využijem. Viete čo? Robíte už niekedy malé veci a z malých tehál sú najkrajšie stavby postavené. Takže áno, robíme teraz akciu na Námestí SNP pod titulom "Opravíme to", čo už mám na to povedať? Vieme, že je to zlé. Bude to horšie, ak to tak necháme. Musíme to chcieť a vedieť opraviť. Musíme sa odhodlať tomu, že to chceme opraviť. Viete tu komentovať Roberta Fica, čo to mal na prvý deň? Ukázal sa, kedy chcel. To jedno. Zvládli to. A áno, politicky, vypýtal si potlesk, všetko mu zatiaľ vychádza, ale úlohou nás ako opozície je upozorňovať, že je to tak.

Tomu rozumiem, aby to naozaj nebolo vykladané nejakým iným spôsobom, ja sa to pýtam pre podporu obyvateľov a preto, aby oni cítili, že vláda na nich v tomto zmysle myslí a že vládni predstavitelia nejakým spôsobom myslia na občanov. Preto sa pýtam na tie slová predsedu vlády, nie preto, aby sme ho primárne vlastne kritizovali. Pán Hlina, vy ste povedali, že ste maličký, ale zase na druhej strane ste prvý. Takže ja vám ďakujem veľmi pekne, že ste boli prvým hosťom v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou. Ďakujem. Dámy a páni, ďakujem pekne, že ste nás sledovali. Túto reláciu si vypočujete aj v podcastovej podobe, uvidíte ju aj na stránkach denníka SME na stránke SME.sk. Veľmi pekne ďakujeme za Vašu podporu. Naozaj nás až, úprimne musím povedať, dojala. Znamená to, že vám záleží na slobodnej žurnalistike. Ešte raz veľké ďakujem. Ak máte záujem podporovať slobodnú žurnalistiku aj ďalej, budem veľmi rada, keď si predplatíte SME na SME.sk. Majte sa fajn. Uvidíme sa v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou. Dovidenia, pán Hlina.

Dovidenia. Ďakujem ešte raz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu