V EÚ sme doma
Moderátorka Eva Mihočková rozoberá v uvoľnenej debate nadčasové i aktuálne udalosti z pohľadu bežných Slovákov s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimírom Šuchom a jedným hosťom.
Európska komisia navrhla smernicu.
Schválenú novelu trestných kódexov v tejto chvíli na Slovensku posudzuje Ústavný súd SR a v Bruseli Európska komisia. Výsledok ani v jednom prípade nie je možné dopredu predvídať.
Európska komisia však za posledné mesiace opakovane písomne upozorňovala slovenskú vládu, že nie je dobré prijímať taký rozsiahly obsah zmien v trestnej politike bez riadnej diskusie v skrátenom legislatívnom konaní. Poukazovala aj na konkrétne skrátenie premlčacích dôb a zníženie trestných sadzieb, ktoré by priamo poškodili boj proti zneužívaniu európskych peňazí na Slovensku.
„Niektorým výhradám komisie poslanci skutočne vyhoveli v rámci pozmeňovacích návrhov, ktoré napokon prijali,“ hovorí v diskusii zástupca Európskej komisie Vladimír Šucha. Ústupky nastali najmä v prípadoch poškodzovania finančných záujmov EÚ. „Hlavná výhrada komisie, aby sa také rozsiahle zmeny neprijímali v skrátenom legislatívnom konaní, však zostáva.“
Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu upozorňuje, že poslanci v rámci neprehľadného a uponáhľaného balíka zmien zrejme schválili aj veci, ktoré nezamýšľali: „Novela zmäkčuje aj tresty za podvody na dôchodcoch. Navrhuje, že ak niekto vyláka z dôchodcu 100-tisíc eur, tak môže skončiť len s podmienkou. To asi nechceli ani vládni poslanci.“
Skrátenie premlčacích lehôt pri mnohých trestných činoch sa dotkne nielen mnohých známych prípadov s politickým presahom, ako je emisná kauza, ale napríklad aj vraždy Daniela Tupého a iných zločinov.
Čo možno v tejto chvíli očakávať od Európskej komisie? A prečo je možné, že Slovensko bude musieť vybudovať špeciálnu prokuratúru nanovo? Odpovedajú vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha a riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Diskusiu vedie Eva Mihočková, šéfredaktorka portálu Zahraničná politika SFPA.