“Špeciálna prokuratúra je tu dvadsať rokov. Doteraz nikomu nevadila. Ani kolegovi Šamkovi, ani iným kolegom, ja neviem, možno si na pive povedali. Zjavne neprekážala nikomu ani z politiky, keď 17 rokov bol špeciálnym prokurátorom Dušan Kováčik. Prekáža až teraz”, hovorí špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Od Lipšicovho príchodu na prokuratúru sa podľa neho nič nezmenilo. Majú rovnaké kompetencie a postavenie ako keď do úradu nastúpil.
“Ak vám vykradnú dom, kde vám vznikne škoda do 300 tisíc, čo už musíte mať veľmi luxusný dom, alebo vám zoberú všetko možné, aj okná, tak páchateľovi hrozí šesť mesiacov až tri roky s premlčacou lehotou tri roky. To znamená, že dnes vám vykradnú dom, vy nahlásite trestné stíhanie, začne sa trestné konanie a keď prebehnú tri roky a polícia nechytí páchateľa do troch rokov, ale po uplynutí doby, tak trestné stíhanie bude zastavené a nikdy nebude možné mu vzniesť obvinenie”, povedal bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko.
“Sú typy trestnej činnosti, kde bez výpovede a spolupráce ľudí, ktorí sú v trestnej činnosti zaangažovaní, neodhalíme trestnú činnosť. V prípade organizovanej zločineckej skupiny, ktorá díluje drogy alebo je korupčná schéma v štátnej správe, kľúčový svedok nebude rehoľná sestra. Fraternity sestier Ježišových”, povedal Lipšic.
V trestnom práve platí zásada, že trestnosť činu sa posudzuje podľa zákona účinného v čase jeho spáchania. “Keď ste pred piatimi rokmi spáchali nejaký trestný čin, tak policajti, sudcovia a prokurátori postupujú podľa zákona, ktorý v tom čase platil. Ale hneď platí dovetok, že podľa neskoršieho, novšieho zákona sa posudzuje trestnosť ak je to pre páchateľa priaznivejšie. Keďže novela je vo všetkom priaznivejšia, tak všetci budú musieť postupovať podľa tejto novely”, dodáva Daňko.
Pozrite si záznam diskusie denníka SME so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a bývalým šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom.