“Novela je preto taká nekvalitná, pretože tak znižuje trestné sadzby, že pri všetkých ekonomických, majetkových a korupčných trestných veciach bude môcť sudca uložiť podmienečný trest. To znamená, že aj keď spravíte škodu dvadsať miliónov alebo sto miliónov, tak sudca vždy bude mať možnosť, aby uložil podmienku. To iné štáty nemajú,” hovorí o novele Trestného zákona bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
„Pôjde o hromadnú amnestiu, ktorá v priebehu niekoľkých rokoch bude mať závažný dopad na bezpečnostnú situáciu na Slovensku. Dlhé roky tu bola nepísaná dohoda, ktorá znela, že politika je tvrdá, ale nikto neprekročil tú hranicu, aby bral na trestnoprávnu zodpovednosť aj vysokopostavené osoby či z politiky, biznisu alebo justície. A táto nepísaná dohoda prestala platiť v roku 2020. Tým, že prokuratúra aj polícia mala voľné ruky, tak začali trestné stíhania, vedúce na najvyššie poschodia. To sú ľudia, ktorí majú obrovskú moc v krajine. A zrazu boli trestne stíhaní alebo vo väzení. Podľa mojej mienky, táto ambícia tu teraz je, aby sa tieto stíhania zastavili, aby nepokračovali a čo je ešte horšie, aby aj v budúcnosti sa im táto situácia nikdy neopakovala,“ dodáva špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Čo znamená zrušenie špeciálnej prokuratúry? A v koho prospech je novela, ktorá je v parlamente? Pozrite si záznam diskusie denníka SME so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a bývalým šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom. Moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.