SME
Utorok, 19. september, 2023 | Meniny má Konštantín
Načítavam video...

Čo ak sa pomýlim alebo zakrúžkujem viac ako štyroch kandidátov? Ako voliť v parlamentných voľbách

Voľby do parlamentu budú 30. septembra 2023.

Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak má volič hlasovací preukaz, predloží ho spolu s občianskym preukazom, potom mu okrsková volebná komisia preukaz odoberie.

Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Volič vyberie jeden hlasovací lístok tej politickej strany, ktorej sa rozhodol odovzdať svoj hlas.

Tento hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky. Alebo môže na lístku zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednosť, najviac však štyri preferenčné hlasy. Volič krúžkuje poradové číslo.

Ak zakrúžkujete viac ako štyroch kandidátov, preferenčné hlasy sa nebudú kandidátom počítať, bude zarátaný len hlas pre danú politickú stranu.

Čo ak sa volič pomýli? Ako funguje hlasovanie cez prenosnú volebnú schránku? Dokedy sú otvorené volebné miestnosti? Pozrite si video s riaditeľkou odboru volieb Ministerstva vnútra SR Evou Chmelovou.

Predčasné parlamentné voľby 2023

 

Volebný kalendár

Odovzdanie kandidátok
2.7.(Nedeľa)
Začiatok volebného moratória
28.9.(Štvrtok)
Otvorenie volebných miestností
30.9.(Sobota)
Vyhlásenie oficiálnych výsledkov
1.10.(Nedeľa)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu