"Ak si nájdeme prisatého kliešťa, je potrebné ho odstrániť. Lepšie je ho vybrať neodborne, ako ho tam nechať," hovorí Júlia Adamčíková, vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR. Základným pravidlom je, že kliešťa vyberáme pinzetou. Treba ho chytiť tesne pri koži a plynulým pohybom ho ťahať von. Kliešťa je podľa Adamčíkovej najlepšie spláchuť do záchoda alebo hodiť do vrecka a následne do odpadu. Miesto, kde bol zaklieštený, vydezinfukujeme, rovnako aj pinzetu.
"Pri vyberaní kliešťa nerobíme to, čo poznáme z minulosti," vysvetľuje Adamčíková. Zlý spôsob je natieranie kliešťa masťami, krémami a točiť ho v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Takýmto spôsobom môže v tele ostať časť kliešťa, ktorá môže spôsobiť neskôr infekciu.
Aktivita kliešťov začína v raných mesiacoch a pokračuje až do zimy. Vhodné oblečenie do prírody je dlhé a svetlej farby, pretože tam je kliešťa ľahšie zbadať.
Kliešte obľubujú miesta s jemnejšou kožou, pretože tam sa najľahšie vie zachytiť. Ide o miesta ako slabiny, podpazušie alebo vnútorná strana stehien.
"Po každej prechádzke alebo návrate z prírody by sme mali myslieť na to, že si prekontrolujeme pokožku, prípadne sa osprchujeme, ak by sa na nás niekde nachádzal kliešť, aby sme ho spláchli vodou," dopĺňa Adamčíková.
Foto: Pixabay.com