NGS, DNA, EGFR, BRAF, KRAS a mnohé ďalšie výrazy, ktorým bežný človek vôbec nerozumie, patria k dennej pracovnej rutine Ústavu patologickej anatómie JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine, a Martinského bioptického centra. Sú výnimočné tým, že patria do národnej siete pracovísk pre zriedkavé choroby.
„Ja som, prehnane povedané, tzv. lymfomaniak. Aj agresívne malígne lymfómy sú liečiteľné, povedzme, z úrovne 80 – 90 %,“ približuje Prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., prednosta Ústavu patologickej anatómie JLF UK a UNM.
Pod jeho vedením pôsobí vyše 20 špičkových odborníkov. Pracujú ako národné konzultačné pracovisko pre pacientov NOÚ v Bratislave, Onkologického Ústavu Sv. Alžbety, pre Národný ústav detských chorôb a mnohých ďalších. „Napr. kolegovia v NOÚ, keď príjmu pacienta, ktorý bol primárne diagnostikovaný inde, nato, aby začali liečbu, vyžadujú explicitne naše stanovisko. Ročne vyšetríme 700 až 1000 prípadov pacientov s rakovinou pľúc. Gastrointestinálny stromálny tumor a neuroendokrinné nádory – to sú stovky ročne.
Pokiaľ ide o nádory krvotvorby a lymfatického tkaniva, tam už sa dostávame do tisícok vyšetrení ročne. Výhoda takéhoto veľkého pracoviska je, že sme tu špecialisti rôznych odborov. My keď si sadneme spolu, tak vyriešime každý problém, lebo každý vie niečo a ten výsledok je „puzzlovačka“,“ vysvetľuje prof. Lukáš Plank.
Pozrite si ďalší diel zo série TOP PRACOVISKÁ ZRIEDKAVÝCH CHORÔB, ktoré pripravuje neziskové Občianske združenie Zriedkavé choroby.
Už siedmy rok sa špecializuje na pomoc tejto skupine pacientov. Všetky videá, vrátane zoznamu pracovísk a špecialistov nájdete na www.zriedkavechoroby.sk a na sociálnej sieti združenia.