SME

V EÚ sme doma

Moderátorka Eva Mihočková rozoberá v uvoľnenej debate nadčasové i aktuálne udalosti z pohľadu bežných Slovákov s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimírom Šuchom a jedným hosťom.

Načítavam video...

V EÚ sme doma: Euromýty o hmyze, vplyve USA, či elektromobiloch útočia pred voľbami

Pozrite si nový diel relácie.

Podriaďuje sa EÚ v zahraničnej politike USA? Alebo je to naopak? A ako to je s hmyzou múkou a kvótami na migrantov?

„Zlý Brusel je už evergreen,“ hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha v novom dieli relácie V EÚ sme doma, kde diskutoval s politologičkou Anetou Világi a moderátorkou Evou Mihočkovou na tému euromýtov v predvolebnej kampani.

Aneta Világi vysvetľuje, že euroskeptici nie sú len obyčajní kritici pomerov v EÚ. „Pretože každý môže kritizovať veci, ktoré sa mu nepáčia. Ale euroskeptici sa snažia cez poukazovanie na možné problémy doviesť veci tak ďaleko, aby EÚ zanikla, alebo aby aspoň ich krajina z nej vystúpila. A nikdy sa to nekončí, pretože akonáhle sa jeden problém odstráni, tak oni si nájdu ďalší, aby naďalej mohli v ľuďoch živiť odpor a nedôveru voči EÚ.“

Slovensko sa pritom môže pochváliť už niekoľkými témami, ktoré vnímalo ako problém a dokázalo si v Bruseli obhájiť svoje riešenie. Či už to boli povinné kvóty na migrantov alebo dvojitá kvalita potravín, ukazuje sa, že aj malé krajiny dokážu za európskym stolom presadiť svoje videnie reality.

Ilustruje to aj problém dvojitej kvality potravín v západnej a východnej časti EÚ, ktorý bol pred pár rokmi veľkou európskou témou na Slovensku. „Európska komisia vtedy veľmi citlivo počúvala, čo krajiny ako Slovensko hovorili. Stovky expertov z celej Európy pracovali na metodike a štúdii, ako identifikovať prípadné rozdiely v kvalite totožných výrobkov, ale výsledok bol, že žiadna dvojitá kvalita v tom zmysle, ako to prezentovalo Slovensko a ďalšie krajiny, neexistuje. Napriek tomu sa prijala novela smernice, ktorá umožňuje krajinám takéto situácie riešiť, ak ich identifikujú,“ hovorí Vladimír Šucha.

Euroskeptici a politici odmietajúci západné smerovanie krajiny naďalej pracujú s mýtmi a hoaxami o zlom Bruseli, ktorý vnucuje svoje politiky členským štátom. Ich dezinformácie sa sústreďujú na otázky ako je európska migračná politika, konzumácia hmyzej múky, zákaz spaľovacích motorov a v poslednej dobe najmä vojenská pomoc Ukrajine zo strany EÚ.

„Pre politikov je veľmi príjemné mať externého nepriateľa - či už migrantov alebo Európsku úniu. Oni sa potom môžu stavať do pozície bojovníkov za práva Slovenska. Je veľmi nepohodlné odísť z tejto pozície, hoci domnelý problém už neexistuje,“ uvádza Aneta Világi. Obaja hostia vysvetľujú, ako sa toto zmýšľanie a agenda euroskeptikov prejavujú na konkrétnych príkladoch v praxi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu