SME

Europoslanci odhlasovali prelomové pravidlá riadenia umelej inteligencie

Pravidlá majú podporiť zavádzanie dôveryhodnej umelej inteligencie zameranej na človeka.

Poslanci Európskeho parlamentu na svojom júnovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu prijali svoju rokovaciu pozíciu k novým pravidlám na obmedzenie rizík spojených s umelou inteligenciou a na podporu jej etického využívania.

Pravidlá majú podporiť zavádzanie dôveryhodnej umelej inteligencie zameranej na človeka a chrániť zdravie, bezpečnosť, základné práva a demokraciu pred jej škodlivými účinkami. Majú tiež zabezpečiť, aby umelá inteligencia vyvinutá a používaná v Európe bola plne v súlade s právami a hodnotami EÚ vrátane ľudského dohľadu, bezpečnosti, súkromia, transparentnosti, nediskriminácie či dobrých sociálnych a environmentálnych podmienok.

„Som veľmi rada, že sa nám podarilo prijať parlamentnú pozíciu k tomuto historicky prvému legislatívnemu rámcu o umelej inteligencii,” povedala poslankyňa EP Miriam Lexmann (EPP, SK). Mojou prioritou pre toto nariadenie bolo dosiahnuť, aby algoritmy v rámci tzv. ekonomiky pozornosti, čiže tie, ktoré používajú sociálne siete na zobrazovanie konkrétneho obsahu, boli zaradené medzi vysokorizikovú umelú inteligenciu, dodáva europoslankyňa s tým, že toto sa napokon aj podarilo a odporúčacie algoritmy sociálnych sietí nájdeme v prílohe, ktorá vysokorizikovú umelu inteligenciu vymenováva.

Europoslanci sa vyslovili za úplný zákaz použitia umelej inteligencie pri biometrickom dohľade, rozpoznávaní emócií či prediktívnom vykonávaní policajných funkcií. Generatívne systémy umelej inteligencie, ako je ChatGPT, musia uvádzať, že obsah bol vytvorený umelou inteligenciou. Za vysokorizikové poslanci EP považujú aj používanie systémov umelej inteligencie na ovplyvňovanie voličov.

Po tom, čo Európsky parlament prijal svoju pozíciu, môžu sa začať rokovania s Radou o konečnej podobe zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu