SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Rómsky hudobník Biháry: Rodičia mi hovorili, že musím byť vo všetkom 100-krát lepší ako ten biely

Pozrite si rozhovor z projektu Akana.

Načítavam video...

Miloš Biháry je sympatický mladý muž z Trnavy, ktorý sa venuje vážnej hudbe. A venuje sa jej na najvyššej úrovni. Je virtuózny klavirista. Má za sebou množstvo ocenení, koncertov, skúseností. Okrem toho si v roku 2012 založil kapelu Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers a spolupracuje aj s Vanessou Šarköziovou.

Napriek týmto úspechom tvrdí, že reprezentovať sa v hocičom je ťažšie, keď si Róm. Musíš byť stokrát lepší než Neróm, aby si ťa všimli.

Miloš sa o umení hudobnej interpretácie zamýšľa takto: "Vo svete vôbec nešpekulujú nad interpretáciou v tom zmysle, že tieto dva takty zahrám piano, toto forte a teraz veľmi "špekulantsky" nad tým budem premýšľať. Nie. Oni hrajú všetko úplne prosto.

Začínajú od toho "špekulantského" a pretavujú to do čo najjednoduchšej cesty, aby bola tá hudba prostá. Úplne prostá. U nás sa hrá presne opačne. Ale ten zahraničný princíp je pre mňa ideál. Aby bola hudba jednoduchá na počúvanie, aby sa lahodne strávila.

Interpret síce vie o všetkých interpretačných záležitostiach, ale svoju hudbu podáva laickému publiku tak, aby povedalo, že sa mu to páči, ale nevie prečo. Vtedy je to ono. Vtedy ide o čistú emóciu z hudby."

Rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová.

Všetky rozhovory z cyklu nájdete na stránke projektu AKANA - TERAZ.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu