SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Charlotte Srnčík: Ako trans žena mám nakreslený terč na chrbte, niekedy sa bojím chodiť po ulici

Všetci hovoria o hypotézach, nikto nerieši praktický život.

"Mám pocit, že som viac politická téma ako človek, a je to veľmi smutné. Snažím sa nepripúšťať si to," hovorí trans žena a influencerka Charlotte Srnčík.

"Pamätám si na skúsenosť, keď som šla na očkovanie proti covidu. Slečna, ktorej som ukazovala občiansky preukaz, namiesto toho, aby riešila, či nemám nejaké choroby, či vôbec môžem byť zaočkovaná, 15 minút riešila moju identitu," vysvetľuje svoje skúsenosti ako trans žena s dokladmi na úradoch Charlotte Srnčík.

"Podala som druhú žiadosť už počas platnosti usmernenia, doteraz som nedostala žiadnu odpoveď. Pritom ubehlo už 30 dní. Nevieme, čo sa deje. Čo sa týka ľudí na matrike v Spišskej, sú to ľudia bez štipky empatie, a ani nevedeli, že nejaké usmernenie platí.

Pani, ktorá to so mnou riešila, ma hneď chcela odpinkať. Ja som jej povedala, že som občan ako každý, sadla som si na chodbu a kým neobvolala ľudí, neodišla som," opisuje svoje skúsenosti s prepisom mena a rodného čísla na matrike Charlotte Srnčík.

"Na Slovensku máme matriky, ktoré rodné čísla zapisujú, a niektoré nie. Napríklad viem o matrikách, ktoré rodné čísla zmenili - v Martine, v Banskej Bystrici, alebo v Bratislave v Ružinove. Každá matrika si robí, čo chce. Ja si myslím, že matrikárky čakajú, že sa to usmernenie zruší," dodáva Srnčík.

Ako sa žije trans ženám na Slovensku? Ako vyzerajú praktické problémy trans ľudí s dokladmi? A čo sa stane, ak prejde Záborskej návrh o prepise rodných čísel? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s trans ženou a influencerkou Charlotte Srnčík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu