"Sme málo sebavedomí. Dúfam, že platia sľuby vlády, že dostaneme kompenzáciu z Plánu obnovy vo výške ERC grantu. Ale áno, chýba nám sebavedomie. Nikdy by mi nenapadlo, že mám vôbec šancu žiadať o ERC grant. Snažím sa aj kolegom hovoriť, že žiadajte, a možno motyka vystrelí," hovorí Katarína Mikušová z katedry biochémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
"Česi a Maďari sú úspešnejší, lebo je tam schéma, že ak sa uchádzači dostanú do druhého kola a na híring ERC grantu, a potom už neboli úspešní, dostanú od vlastných vlád financovanie v polovičke toho grantu. Dá im šancu rozbehnúť vlastný výskum a tým pádom sa im po pár rokoch dramaticky zvýši šanca, aby uspeli v ERC grantoch.
Toto je spôsob, ako podporiť, aby aj Slováci podávali tieto granty," vysvetľuje Ján Tkáč z chemického ústavu akadémie vied, prečo je Slovensko na chvoste v úspešnosti o prestížny európsky grant ERC.
Obaja vedci boli finalistami ESET Science Award, pričom Ján Tkáč sa stal aj jeho laureátom. Toto ocenenie získavajú každý rok významné vedecké osobnosti na Slovensku. V tomto roku je možné posielať prihlášky do 10. mája 2023.
Ako sa má slovenská veda? Čo by jej pomohlo? A prečo je na okraji záujmu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s dvomi úspešnými slovenskými vedcami Katarínou Mikušovou a Jánom Tkáčom.