SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Viceprimátor Mrva: Po škrtoch z parlamentu nemáme peniaze na žiadne zelené opatrenia

Do bratislavských mestských lesov sa vrátila vydra riečna.

"Ochrane prírody pomáha, keď sa ťažba dreva limituje. My sme ju znížili o dve tretiny. A máme tu ucelené územia kľudu. Bez áut, bez ťažby dreva.

Pre vydru sú najväčším problémom autá. To je pre ne najnáročnejšie. V mestských lesoch sme výrazne obmedzili motorové vozidlá a je nižšie riziko, že ju zrazí auto. Tu, na Železnej studničke, máme veľa živočíchov, ktoré migrujú cez cestu. Hady, pomalé salamandry, žaby.

Každý jeden prejazd auta je ohrozením pre živočíchy aj pre vydru," hovorí viceprimátor Bratislavy a člen lesnej stráže Jakub Mrva o tom, prečo sa do mestských lesov vrátila vydra riečna. Vydru zachytila už aj fotopasca a roky v mestských lesoch nebola.

"Je mi to veľmi ľúto, lebo na magistrát som prišiel pracovať s víziou, ako zelenú tému posilníme. Momentálne to je skôr krízový manažment. Finančné prostriedky na väčšie zelené projekty, vodozádržné opatrenia v tom rozpočte nie sú.

Na nové projekty momentálne financie nemáme a dokonca v rozpočte nemáme skoro žiadne prostriedky na výsadbu stromov. My, ako hlavné mesto, sme po tom, ako vyzerá náš rozpočet, museli vyškrtať všetko a vieme svietiť a kúriť. Nemáme peniaze na nejaké väčšie opatrenia," opisuje Mrva to, ako hlavné mesto ovplyvnili zásahy z parlamentu, ktoré zobrali samosprávam desiatky miliónov eur.

Prečo sa vrátila vydra riečna do mestských lesov? Čo s premnoženými diviakmi v Bratislave? A ako rozpočet ovplyvnil zelené opatrenia v hlavnom meste? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s viceprimátorom Bratislavy Jakubom Mrvom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu