SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Režisérka Lacková: Pradedo utiekol niekoľkokrát z koncentračného tábora

Na Slovensku chýba obraz bežného života Róma.

"Sľúbila som svojej starkej pred smrťou, že urobím všetko preto, aby ľudia vedeli, že aj Rómovia boli v odboji a neboli len obeťami vojny. Prekvapilo ma, že pradedo ušiel z pracovného tábora, neskôr to bol koncentračný tábor. Bolo to v Dubnici nad Váhom.

To, že odtiaľ ušiel, bolo pre mňa prekvapujúce. Ušiel odtiaľ až dvakrát, ale bohužiaľ ho vždy chytili," opisuje režisérka Vera Lacková, ako vznikol nápad skúmať, koľko Rómov bojovalo v SNP počas druhej svetovej vojny. Tento mesiac vyhrala Cenu Nadácie Tatra banky ako mladá tvorkyňa.

"Bola by som rada, ak by politici zmenili svoju rétoriku. Robí to veľa, ľudia sú ovplyvniteľní, dôverujú politikom. Vždy, keď idú voľby a politici sa chcú zapáčiť, vytiahnu rómsku kartu," dodáva rómska režisérka Lacková.

"Máme vojnu na Ukrajine, klope nám na dvere. Ubehlo už viac ako 75 rokov od konca druhej svetovej vojny, hrozí nám to tu znova. Dúfam, že to neprepukne do niečoho horšieho," vraví.

Aký je príbeh jej pradeda? Ako sa cíti, keď jej ľudia v obci Turček tvrdia, že jej pradedovi nacisti nevyvraždili rodinu, hoci sú o tom dochované historické dokumenty? Čo hovorí kamarátom, ktorí volia extrémistov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s režisérkou, scenáristkou a producentkou Verou Lackovu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu