SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Štítna žľaza na jazyku, ľudia s oboma pohlaviami či so sklenenými kosťami

Spektrum zriedkavých chorôb, ktorými sa zaoberajú na najväčšej internej klinike v Bratislave, je veľmi široké.

Ambulanciami V. Internej kliniky LF UK a UNB prejde ročne okolo 50 000 pacientov, 3 000 je hospitalizovaných. Končia u nich bežné, ale aj najťažšie a akútne stavy z celého regiónu. „Pomáhame pacientom s kardiovaskulárnymi, gastroenterologickými, endokrinologickými, hematologickými, reumatologickými či imunologickými diagnózami. Máme 16 odborných ambulancií, naši lekári sa nezastavia. Popri tom robíme vedu a snažíme sa špecializovať aj v oblasti zriedkavých chorôb,“ hovorí profesor Juraj Payer, prednosta V. Internej kliniky LF UK a UNB a dekan LF UK. Spektrum zriedkavých chorôb, ktorými sa zaoberajú na najväčšej internej klinike v Bratislave, je veľmi široké.

V rámci kliniky fungujú dve centrá na zriedkavé choroby - Centrum pre liečbu hereditárneho angioedému, kde sa lieči cca 25 pacientov a Centrum pre autozápalové ochorenia s aktuálne 15 pacientami. Popri tom, v rámci ambulancií i hospitalizácií odhaľujú ďalšie zaujímavé zriedkavé diagnózy a učia o nich mladých medikov. Starajú sa napríklad o hermafroditov, čiže ľudí, ktorí sa narodili s oboma pohlaviami, či takých, ktorí majú v krátkom čase po sebe 30 či 40 zlomenín, s tzv. sklenenými kosťami.

Pozrite si ďalší diel zo série TOP PRACOVISKÁ ZRIEDKAVÝCH CHORÔB, ktoré pripravuje neziskové Občianske združenie Zriedkavé choroby. Už siedmy rok sa špecializuje na pomoc tejto skupine pacientov. Všetky videá, vrátane zoznamu pracovísk a špecialistov nájdete na www.zriedkavechoroby.sk a na sociálnej sieti združenia.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dorazila do Kyjeva vo štvrtok.

Kyjev vie, že najväčším problémom je korupcia. Pokračuje v zásahoch.


3 h
Jaroslav Halák.

Sezóna 2022/23 pripomína Halákovu kariéru ako takú.


4 h
Ivan Chrenko (3 ku 2)

Chrenko vybudoval najväčšieho slovenského developera, hoci nie všetky projekty mu vyšli.


11 h
Fínska premiérka Sanna Marin a švédsky premiér Ulf Kristersson.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu