''Žijeme v zvláštnej schizofrénii, v takej rozpoltenosti. Na jednej strane má vzdelávanie a výchova smerovať k poslušným a pravidlám nasledujúcim deťom, ktoré sa podriaďujú autorite. Ale v momente, keď vyjdú zo školy, majú byť vnútorne motivované, majú byť rozhľadené a majú sa slobodne rozhodovať o tom, akú cestu životom si zvolia,'' tvrdí lektor kritického myslenia Martin Poliačik.
"Naozaj by som odporúčal začať sám od seba. Vidím to v praxi na mnohých svojich klientoch a klientkach. Keď začnú zmysluplnejšie formulovať svoje myšlienky, tak mnohé predtým prichádzajúce konflikty a nedorozumenia neprídu.
Lebo ľudia zrazu vedia, čo im niekto povedal. Mnoho konfliktov a nedorozumení vznikne tým, že ľudia nevedia, čo sme im povedali. A oni si z toho spravia svoju vlastnú verziu, svoju vlastnú interpretáciu a oheň je na streche,'' dopĺňa Poliačik.
Ako využívať vzorce myslenia v ťažkých debatách? Ako zvládnuť sviatky s najbližšími, s ktorými nemáme rovnaký názor? Sme emočne nezrelí a prečo sme na seba ako ľudia takí zlí? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Poliačikom, lektorom kritického myslenia.