SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja
Načítavam video...

Energie pre domácnosti: Ako pomáha vláda a čo vie urobiť každý sám?

Záznam diskusie denníka SME.

Štát výrazne zadotuje ceny energií pre domácnosti. Postupuje štát ako dobrý hospodár? Budú ľudia motivovaní šetriť? Aké postupy zvolili iné krajiny?

Domácnosti zatepľujú a prechádzajú na energeticky menej náročné či obnoviteľné zdroje. Ponúka im v tom štát dobre nastavené a efektívne výzvy? Majú ľudia o dotácie záujem? A ako podporuje štát tých, ktorých sa rastúce ceny dotýkajú najviac - skupiny ohrozené chudobou?

Obce a mestá volajú po komunitnej energetike. Je táto téma relevantná aj pre domácnosti? Kedy bude zmenená legislatíva, ktorá dá energetickým spoločenstvám aj právne zelenú?

Hosťami debaty boli Michal Maco, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia, Plán obnovy, Michal Ilovič, vedúci oddelenia poradenstva, Slovenská inovačná a energetická agentúra, a Radovan Potočár, energetický analytik, šéfredaktor Energie-portal.sk.

Na český kontext a skúsenosti sme sa pýtali Petra Valdmana, riaditeľa Štátneho fondu životného prostredia. Česko okrem iného podporuje cez svoje schémy aj dôchodcov či iné skupiny ľudí ohrozených chudobou, a to bez toho, aby si brali pôžičky alebo platili spoluúčasť. Slovensko zatiaľ takúto schému nemá. Môže sa to zmeniť?

Debatu moderovala Eva Frantová, redaktorka magazínu INDEX a denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu