SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Sloboda: Šampionát v Katare by mohol pomôcť, ale FIFA by musela fungovať inak

MS v Katare sa nedajú oddeliť od politiky.

"Je to určite nejaký znak pokrytectva. Žiaľ, nie je to niečo, čo by nás prekvapovalo. Dekády sa bavíme o tom, že máme v politickej hre ľudsko-právny naratív. Potom máme nejaký ekonomický naratív, ktorý je zas postavený na tom, že hlavne treba obchodovať. A potom bezpečnostný, a tak ďalej.

Medzi týmito naratívmi prebieha istý súboj. Žiaľ, ľudsko-právny naratív nedominuje. Mnohokrát dostávajú prednosť ekonomické a bezpečnostné záujmy," hovorí riaditeľ slovenskej pobočky Amnesty International Rado Sloboda o majstrovstvách sveta vo futbale 2022 v Katare.

"Kľúčovú postavu zohráva FIFA, ktorá ako organizátor majstrovstiev sveta mala páky na to, aby bol vývoj v Katare omnoho ďalej. Viacero organizácií, vrátane Amnesty International, sa rozhodlo ten šampionát v dobrom slova zmysle využiť kvôli tlaku. Práve preto, že sa zdalo, že pod týmto tlakom by v Katare tie zmeny mohli prejsť," dodáva Sloboda.

Spôsobil by väčší tlak futbalových osobností v Katare nejakú zmenu? Prečo by sa podľa neho mali aj naďalej organizovať športové podujatia v autokratických krajinách? Aké práva majú migranti, ktorí postavili štadióny a hotely pre majstrovstvá? A aký má zmysel robiť futbalový turnaj na tráve v púšti? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Radom Slobodom, riaditeľom slovenskej pobočky Amnesty International.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu