SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Bezpečne SK

Diskusná relácia o obrane a bezpečnosti, ktorú pre SME pripravuje Juraj Rizman.

Počúvajte aj ako podcast na: Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Expert na Čínu Šimalčík: Čína sa správa čoraz asertívnejšie a Západ na to bude musieť zareagovať

V čom je pre Čínu zaujímavé Slovensko?

„Čína sa odkláňa od doterajšej politiky, keď v zahraničnej oblasti dávala dôraz hlavne na budovanie dobrých ekonomických vzťahov a v oblasti domácej politiky predovšetkým otázkam politických a ekonomických reforiem.

Aktuálne môžeme pozorovať, že venujú omnoho väčšiu pozornosť otázkam geopolitického profilovania, súťaži s USA, otázke budúcnosti Taiwanu, ale celkovo aj svojej vonkajšej a vnútornej bezpečnosti,“ hovorí výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií, Matej Šimalčík.

Ako sa mení globálna pozícia Číny? Aká je čínska obranná a bezpečnostná politika? A ako na asertívnejší prístup Číny v oblasti politiky, ekonomiky a bezpečnosti reaguje Rusko, USA či EÚ? V čom je pre Čínu zaujímavé Slovensko? A akú formu špionáže a hybridných aktivít u nás Čína vykonáva?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky Juraja Rizmana odpovedal v relácii Bezpečne SK expert na zahraničnú politiku a predovšetkým ďaleký východ - výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií, Matej Šimalčík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu