SME
Sobota, 26. november, 2022 | Meniny má Kornel

Kde ušetriť? Skontrolujte si, či nemáte predražené úvery a poistenie

Takmer každá domácnosť v súčasnosti prehodnocuje svoje financie.

Takmer každá domácnosť v súčasnosti prehodnocuje svoje financie. Silnú tému
inflácie vytlačila ešte silnejšia téma mimoriadne vysokých cien energií. Ako si v tejto situácii poradiť?

Prvou voľbou, s cieľom ušetriť, je zvyčajne snaha skresať výdaje. Je to logické, hoci rušiť v silnej emócii napríklad životné poistenie, ktoré môže práve v prípade núdze človeku pomôcť, nie je veľmi rozumné. Inou možnosťou je nájsť na trhu produkt s rovnakým obsahom, ale nižšou cenou.

Samozrejme, prechádzať výdaje položku po položke a hľadať lacnejšie alternatívy na trhu nie je pre pracujúceho človeka príjemná predstava. Pomôcť môžu rady odborníkov, prípadne aplikácie, ktorých sofistikované algoritmy rovno poradia, na ktorých položkách vo výdajoch sa dá ušetriť. Jednou z týchto aplikácií je Patron GO. Pochádza z Čiech a na Slovensko prišla v lete tohto roka. V jej domovskej krajine sa jej za rok fungovania podarilo získať 35 tisíc používateľov, ktorým analyzovala 3,5 milióna platobných transakcií a našla viac ako 70 tisíc predražených platieb.

Za riešením Patron GO je dvojica technologických inovátorov – Jiří Paták a Lukáš Vršecký. „Bavili sme sa o tom, že by bolo super vymyslieť niečo, čo vyrieši ľuďom problém s financiami a ešte ich to bude baviť. Pretože nám bolo jasné, že bežný človek financiám veľmi nerozumie a vôbec sa mu netreba diviť – je to zložité, neprehľadné a zaberá to veľa času, ak chcete zistiť, či nejaká banka alebo poisťovňa neponúka niečo lacnejšie,“ vysvetľuje Lukáš Vršecký dôvody toho, ako začala aplikácia vznikať.

V Čechách sa Patron GO stal hitom, našiel už cez 70 tisíc predražených platieb a po tom, čo sa dvojici inovátorov podarilo získať miliónovú investíciu na rozvoj, rozhodli sa rozšíriť aj na
Slovensko.

„Slovensko sa samozrejme ponúkalo ako prvá voľba na začiatok expanzie do Európy. Finančné transakcie, nástroje a modely správania českých aj slovenských užívateľov sú veľmi podobné. Môžeme tak určite stavať na doterajších skúsenostiach z českého trhu,“ dopĺňa Jiří Paták.

Ako funguje Patron GO

Aplikácia Patron GO sa dá bezplatne stiahnuť do smartfónu na Apple Store aj Google Play. Funguje na princípe pasívneho náhľadu na bankový účet, kde pomocou špeciálneho algoritmu identifikuje predražené, ale zároveň aj nebezpečné transakcie, zvyčajne rýchle pôžičky. Stráži tak finančné zdravie používateľa. Identifikované platby potom označí ako „finančné vírusy“ a majiteľa účtu na ne upozorní a navrhne riešenie. Pokiaľ bude užívateľ aplikácie chcieť predražené platby vyriešiť, pri jednoduchších službách mu stačí pár klikov. V prípade zložitejších produktov, ako je napríklad poistenie, majiteľa účtu
prepojí so špecialistom priamo v aplikácii a ten mu pomôže s výberom porovnateľnej, ale pritom lacnejšej služby. Zároveň môže pomôcť nájsť takú službu, ktorá bude nielen stáť menej, ale svojím rozsahom bude ešte výhodnejšia.

Je Patron GO bezpečný?

Aplikácia Patron GO funguje na základe európskej bezpečnostnej schémy PSD2 a Patron GO je pod dohľadom Českej národnej banky, takže spĺňa všetky bezpečnostné kritériá. Vie sa teda len pasívne pripojiť k banke a vidieť pohyby na účte, pričom dáta uchováva v mobile používateľa. „Bezpečie dát našich užívateľov je pre nás úplne zásadné. Bankové výpisy používateľov analyzuje automaticky len náš systém. Tieto dáta ďalej nikam neposúvame. Špecialistom v aplikácii dávame iba súhrnné informácie, ktoré sú potrebné na úspešné riešenie prípadu,“ vysvetľuje Lukáš Vršecký. Jednoducho povedané, aplikácia Patron GO len zistí, za čo platíte priveľa. A ak chcete nájsť lacnejší produkt, pomôže vám ho nájsť, ak nie, tak nechá na vás, aby ste si predražené platby vyriešili samostatne. V každom prípade vám pomôže v drahšej dobe ušetriť všade, kde sa dá.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spoluzakladateľka spoločnosti DNA ERA Michaela Šišková.

Surové dáta získate z laboratória, našou silnou stránkou je ich interpretácia, tvrdí Michaela Šišková.


16. nov

Obrovský slalom v Killingtone vyhrala Gutová-Behramiová.


Sportnet a 1 ďalší 9m
Jody Willamsová (v strede) na Ukrajine s ďalšími držiteľkami ceny Tawwakúl Karmanovou a Leymah Gboweeovou.

Rozhovor s Jody Willamsovou.


Sára Činčurová 23 h
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 20 h

Neprehliadnite tiež

Ukrajina robí pre našu slobodu veľkú prácu.


a 1 ďalší 25. nov

Je hrôza, ako málo investujeme do zdravotníctva.


a 1 ďalší 24. nov

Čo je a ako funguje Parlamentné zhromaždenie NATO?


a 1 ďalší 24. nov

Screener venovaný filmovému festivalu iNakosti.


a 1 ďalší 24. nov
SkryťZatvoriť reklamu