SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná začína v týchto dňoch realizovať pilotný projekt, v rámci ktorého s inovatívnym prístupom k prírode v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR (ochranármi), miestnym poľovným združením a lesníkmi, bude v oblasti Pečniansky les revitalizovať a rekultivovať úsek ochranného pásma pod VVN vedením. Cieľom tohto projektu a spolupráce je na jednej strane vytvorenie biokoridorov, vďaka čomu sa prinavráti oblastiam pod vedením prírodný charakter a zlepšia sa podmienky pre väčší návrat a výskyt živočíšnych a rastlinných druhov európskeho významu. Zároveň sa zjednoduší údržba ochranného pásma pod elektrickým vedením, pretože porasty nebudú dosahovať také výšky, aby sa v budúcnosti do tohto pásma zasahovalo.

Zvýši sa biodiverzita, hniezdne a potravinové možnosti, ako aj odolnosť pôvodných spoločenstiev. V lokalite sa zlepší vodný režim tak, aby slúžil ako vodozádržné opatrenie a biotop pre obojživelníky. Prinavrátia sa lúčne a krovité spoločenstvá, vhodné pre rast kriticky ohrozených a vzácnych druhov orchideí z čeľade vstavačovitých (vstavač ploštičný, vstavač obyčajný) zaradených medzi druhy európskeho významu.

Manažment tvorby koridorov a podpora biodiverzity prináša pre spoločnosť Západoslovenská distribučná nový prístup, ktorý si vyžaduje dôkladne poznať terén a lokalitu. Nie každá oblasť ako aj ochranné pásmo pod vedením je možné upraviť podobným spôsobom použitým v Pečnianskom lese. Interný environmentálny tím ZSD bude jednotlivé úseky ochranných pásiem pod vedením analyzovať a následne navrhne takú údržbu a postup, aby sa čo najviac zachoval prírodný charakter územia a bola zabezpečená bezpečná a spoľahlivá distribúcia elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu