SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František
Načítavam video...

Zefektívnili vývoz odpadkov. Slovenská firma pôsobí v desiatkach krajín

Firma Sensoneo cez dáta uľahčujú život smetiarom i mestám.

Pomocou senzorov v kontajneroch dokáže firma Sensoneo naplánovať zvoz odpadu tak, aby smetiari vyvážali kontajnery, ktoré to naozaj potrebujú, čo možno najkratšou trasou a pri maximálnom využití kapacity áut. Algoritmom je možné zvoz plánovať aj do budúcna – systém dokáže na základe dlhodobého monitorovania presne odhadnúť ďalší vývoj.

Pre mesto a samosprávy má digitalizácia odpadu, čipovanie nádob a získavanie automatických dát kopec výhod. Mesto dokáže efektívnejšie nastaviť motivačné programy pre občanov, aby mohli znižovať svoj odpad na minimum a zvozovým spoločnostiam ušetriť aj 30 percent nákladov.

To je však len jedna zo služieb, ktoré Sensoneo ponúka. Za firmou stoja manželia Martin a Andrea Basilovci, ktorí pred dvoma rokmi získali peniaze z prestížneho európskeho grantu EIC Accelerator.

“V Európskej únií existuje celý ekosystém kontaktov, ale na Slovensku máme o ňom nízke povedomie. Je kopec grantov a kvalitných ľudí, ktorí slovenským firmám poradia. Granty na nás čakajú, ale nemôžeme byť zakríknutí a utiekať sa hneď len do automotive. Treba to skúsiť a peniaze sa nájdu, ak má firma dobrú myšlienku,” vravia v rozhovore zakladatelia firmy.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu