SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František
Načítavam video...

PET fľaše takmer vymizli zo žltých nádob, zálohovanie funguje bez väčších problémov

Ľudia si vratné nádoby obľúbili.

Systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek funguje od januára 2022, na pultoch predajní od júna tohto roka dostať už iba zálohované nádoby. Nápoje označené symbolom Z ako zálohované je možné vrátiť v zálohových automatoch alebo v malých predajniach pomocou ručného skenera.

Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému, hovorí, že ľudia si systém obľúbili. "Vracanie fliaš trvá pár sekúnd, ale pokiaľ je pred vami viac ľudí s nádobami, môže sa vytvoriť rad."

Každý jeden obchod registrovaný ako odberné miesto v zálohovom systéme, odoberá všetky zálohované nádoby kdekoľvek na Slovensku bez ohľadu na to či ich predáva alebo nie. Ideálne je nenechávať si väčšie množstvo obalov naraz doma, predídete tak dlhšiemu čakaniu pred automatom.

Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland, tvrdí, že nemajú vážne sťažnosti na zálohomaty, systém hodnotia pozitívne.

Podľa Morvai je zastúpenie plastových fliaš a plechoviek v žltých kontajneroch úplne minimálne, pokles odpadu je pocitovo vidno aj v prírode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu