SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Krajinná architektka: Vysychanie krajiny je aj výsledok našich chýb z minulosti

Toto sucho je veľmi vážne, nerobíme žiadne opatrenia.

„Jemné dažde, ktoré padali aj päť dní za sebou, sú nahrádzané tým, že to isté množstvo spadne napríklad v priebehu pol hodiny. Podzemná voda sa však tvorí tak, že dážď spadne na pôdu a vsakuje postupne,“ hovorí krajinná architektka Magdaléna Horňáková o probléme extrémneho sucha na Slovensku.

„Ľudia, ktorým na záhradách vysychajú studne, to chcú riešiť tak, že si vykopú hlbšiu studňu. Tým však ideme do zásob. Vo vrchnejších vrstvách sú zásoby, ktoré vznikli za jeden až päť rokov, v hlbších vrstvách idete do zásob, ktoré sa kumulujú aj desať až sto rokov.

Čím viac pôjdeme nižšie, začneme vyčerpávať vodu, ktorá sa tam nazhromaždila napríklad za posledných sto rokov. Ak nebudeme dodávať, ideme na dlh a skôr či neskôr nás to dobehne a budeme na tom ešte horšie. Voda nebude ani hore, ani dole," dodáva Horňáková k tomu, či sucho vieme vyriešiť častejším polievaním a závlahou.

Aké vážne je momentálne sucho? Čo ho spôsobuje? Aké chyby sme urobili v období socializmu? Ako môžeme situáciu riešiť v lesoch a na poliach? Je výsadba stromov riešením v mestách? A ako môže pomôcť jednotlivec? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s krajinnou architektkou Magdalénou Horňákovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu