SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

5 tipov, kedy šetria aj bohatí

80 percent bohatých Slovákov si majetok vybudovalo od nuly. Inšpirujte sa, kde šetria.

Juraj Hrbatý, finančník a zakladateľ Finaxu, svoj majetok nezdedil, ale vybudoval si ho sám, spolu so svojou manželkou. Od začiatku sa však drží pri zemi a šetrí ešte aj dnes. Juraj má spísaný zoznam vecí, ktoré mu v živote robia radosť. Na zozname nenájdete žiadne auto, ani iné luxusné materiálne veci. Z jeho zoznamu je zrejmé, že najväčšiu radosť mu prináša čas strávený s rodinou. A na to netreba veľa peňazí. Vytvorte si podobný zoznam aj vy, aby ste vedeli, ako správne využiť svoj čas, energiu a peniaze.

1/ KUPUJTE OJAZDENÉ AUTÁ
Ak ste si už niekedy kúpili nové auto, dúfame, že ste si prvú jazdu poriadne užili. Bola jedna z najdrahších vo vašom živote. Po tejto jazde totiž klesla hodnota vášho auta o približne 10%. Prvá jazda v aute za 20-tisíc eur vás stála približne 2 000 eur.

2/ DETI ROZMAZNÁVAJTE VZDELANÍM, NIE PENIAZMI
Myslíte, že keď deti zdedia váš majetok, bude sa im navždy lepšie žiť?
Až 70% bohatých rodín stratí majetok krátko na to, ako ho prenechajú ďalšej generácii. A až 90% rodín stratí majetok, keď ho zdedí tretia generácia. Podobne je to aj s výhercami lotérie – väčšina z nich o svoj rýchlo získaný majetok príde už do niekoľkých rokov. Na vine je neznalosť financií.

Finax sa spolupodieľa na tvorbe obsahu pre financie.sk, cez ktorý postupne prinášame finančné vzdelanie aj na základné a stredné školy.

3/ ŠETRITE NA CESTOVANÍ DO PRÁCE, DO ŠKOLY A PO OKOLÍ
Možno sa to ťažko verí, ale bohatí šetria aj na bežnej doprave. Juraj chodí do práce na bicykli a do školy na ňom odprevádza svoje deti. Ak máte možnosť vymeniť auto na krátke vzdialenosti za chôdzu, bicykel či kolobežku, ušetríte nie len na benzíne a poplatkoch, ale možno aj na liekoch.

4/ NEKUPUJTE, ČO NEPOTREBUJETE
Každé euro, ktoré miniete a nespraví vás šťastnejšími, je premrhané - či už ide o oblečenie, potraviny alebo akýkoľvek spotrebný tovar. Keď na internete vidíte dokonalo šťastných ľudí, túžite vlastniť všetko, čo oni. Nedajte sa oklamať tým, čo nám vnucuje okolie. Urobte si aj vy zoznam toho, čo vás robí šťastnými a prispôsobte tomu svoje nákupné správanie.

5/ NESTRÁCAJTE PENIAZE KVÔLI INFLÁCII
Zvyšovanie cien cítime pri nákupe v každom obchode. Naše úspory v banke a pod vankúšom jej rovnako podliehajú, hoci to možno nepociťujeme hneď.
Jediný spôsob ako s infláciou bojovať alebo na nej dokonca profitovať je dlhodobé investovanie do akcií. Pamätajte si, že iba zainvestované peniaze vám zarábajú. Chcete vedieť, koľko môžete investovaním zarobiť? Vyskúšajte našu kalkulačku.


Aj Ďuriho brat Dominik Hrbatý investuje vo Finaxe. Pozrite si jeho transparentný účet a investujte do fondov ETF s rovnakými podmienkami.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odchádzajúci lekári môžu opäť spôsobiť kolaps slovenského zdravotníctva ako v roku 2011. Ilustračné foto.

V roku 2020 pracovalo v štátnych nemocniciach vyše sedemtisíc lekárov.


8 h
Obvinený Jozef Brhel prichádza vypovedať na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Oligarcha spájaný so Smerom sa prvýkrát postaví pred súd 10. októbra.


6 h
Investovanie na finančných trhoch

Pasívne investovanie nie je náročné, poplatky sú oproti podielovým fondom nižšie.


14. sep
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h

Neprehliadnite tiež

V politike chýbajú prirodzené osobnosti, ako bol Dubček či Havel.


a 1 ďalší 14 h

Z určitého uhla pohľadu je to kamikadze misia.


a 1 ďalší 26. sep

Ochutnajte modernu tak, ako ju robí Jaro Macík.


22. sep

Nemyslí si, že scenár s výpoveďami lekárov sa naplní.


a 1 ďalší 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu