SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Juráneková z IPčka: Deti sa boja, že cez leto stratia vzťahy, ktoré si krvopotne zasa vybudovali

V známkach treba vidieť, že dieťa urobilo maximum.

"Vysvedčenie by nemalo byť to podstatné, čo by malo odrážať hodnotu detí, ako ich vnímame, na čom nám záleží a čo z nich chceme mať. Mnohé deti majú naozaj strach prísť s tým papierom domov. Neboja sa, že dostanú trest za známky.

Majú naozaj reálny strach z toho, že si vypočujú, že sklamali. Že to nedokázali. Jednoducho naozaj majú pocit, že musia byť dokonalí a je príliš veľa vecí, ktoré za posledné roky prežili a známka nie je dôkazom a odrazom, čo sa v nich deje a kým sú," hovorí poradkyňa z linky IPčko Zuzana Juráneková, kam deti aj počas konca školského roka píšu so svojimi strachmi a problémami.

"Škola predstavuje nejaký rituál, režim chodenia do školy. To, že viem, aký mám rozvrh a kedy končím, nás drží v nejakej istote. Viem, čo môžem čakať. V tejto neistej dobe je to veľmi dôležité. Práve teraz prichádzajú prázdniny, keď o túto rutinu prichádzame.

A otvára sa otázka - čo vlastne idú robiť? S kým budú tráviť čas? Boja sa, že zasa budú len sami. Je to trauma aj z pandémie, ale aj z toho, že stratia vzťahy, ktoré si teraz krvopotne vybudovali.

Majú obavy o svoje vzťahy a opäť to zostáva pri pocite osamelosti. Nielen tej fyzickej, ale aj psychickej, že zrazu nebudú okolo nich spolužiaci, s ktorými môžu niečo zdieľať. Alebo učitelia, ktorí si niečo všimnú," dodáva Juráneková.

Ako naplánovať deťom leto a neprehnať to? Kedy ich nechať odpočívať a kedy im plánovať aktivity? Ako reagovať na vysvedčenie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poradkyňou linky IPčko Zuzanou Juránekovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu