SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír
Načítavam video...

Slovenskí vedci vyvíjajú testy na rakovinu, záujem prejavili farmafirmy

Spoločnosť Glycanostics začala rokovať o predaji licencie.

Získať peniaze z prestížneho európskeho grantu EIC Accelerator je obrovským úspechom. Minulý rok sa to podarilo slovenskej biotechnologickej spoločnosti Glycanostics, ktorá od Európskej komisie na svoj projekt testu na diagnostiku rakoviny prostaty z krvi získala dva milióny eur.

Cieľom firmy je pomôcť lekárovi pri diagnostike, aby čo najmenej pacientov, u ktorých sa objaví podozrenie na rakovinu, muselo podstúpiť bolestivú biopsiu prostaty. Vtedy sa pacientovi do slabín zavádza špeciálna sonda, prostredníctvom ktorej sa odoberá tkanivo. Zákrok je drahý a mimoriadne bolestivý.

Test z krvi od spoločnosti Glycanostics je oveľa presnejší ako súčasné diagnostické metódy a pacientovi nespôsobuje traumu. O produkt už prejavili záujem farmaceutické a diagnostické firmy, s ktorými slovenská firma začala rokovať o predaji licencie.

„Chceme si vybrať firmu, ktorá má globálne zastúpenie, musí mať dostatok reprezentantov, ktorí by chodili na kongresy a k lekárom a vysvetľovali im, ako sa interpretujú výsledky tohto testu a kapitál, aby vedela zainvestovať do výroby a distribúcie,“ vraví v rozhovore riaditeľka Glycanostics Eva Kováčová a zakladateľ firmy Ján Tkáč.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na rozdiel od iných zahraničných platforiem YouTube v Rusku stále funguje.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


10 h

Dve knihy o budúcnosti - dve odlišné vízie vývoja ľudstva.


5. aug
Štiavnica v Liptovskom Jáne je v 700-metrovom úseku prázdna.

Vodu nemá Štiavnica ani Demänovka. Prepadla sa pod zem.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu