SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír
Načítavam video...

Starostovia rok po tornáde: Musíme makať a pri práci zabudnúť na strach aj bolesť

Ľudia sa zomkli a sú solidárnejší.

"Celý ten čas od tornáda, keď prídu búrkové mraky a dvíha sa vietor, sú ľudia vnímavejší, berú to citlivejšie," hovorí Tomáš Klásek, starosta obce Lužice, ktorou sa 24. júna 2021 prehnalo ničivé tornádo.

"Minulý štvrtok hlásili na Morave silné búrky, osem dní pred tým nešťastným dátumom - bola tu úplne elektrizujúca atmosféra, cítil som to na každom kroku, ale aj sám na sebe. Predpoveď bola zlá, prišli búrkové mraky - nervozita, neistota, očakávanie, obavy. To sa tu dalo úplne krájať," dodáva.

"Keď sa niekto pýta, aká veľká časť dediny bola zasiahnutá, odpovedám, že celá," hovorí ďalší starosta, tentoraz z Mikulčíc. Dotklo sa to podľa neho úplne každého, ale svornosť a spolupráca zlú situáciu vyvažovali.

"Ľudia sa zomkli, a boli, sú a dúfam, že aj budú a že nám to vydrží, kamarátskejší, solidárnejší, pomáhali si," dodáva Josef Dvořáček.

"Rozhodne sa ukázali charaktery, ľudia zistili, na koho sa môžu spoľahnúť, keď príde na lámanie chleba, a aj ľudia, ktorí sa spolu roky nerozprávali, zistili, že môžu spolupracovať," hovorí starosta Moravskej Novej Vsi Marek Košut.

Ako ľudia reagujú na predpovede o búrkach? Rozhodli sa niektorí odísť bývať inam? A čím celý rok žili tí, ktorí sa rozhodli ostať?

Rok po tornáde sme boli na Morave - v obciach Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves.

Všetky fotografie vo videu: SME/Jozef Jakubčo

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu