SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Fyzik Venhart: Jadrová energetika je to najzelenšie, čo máme

To, na čo som najviac hrdý, sú moji študenti.

Rozhovor vznikol 16. februára.

"Najprv musíme odpovedať na otázku, čo je to zelená energetika a či také niečo vôbec môže existovať. Ak áno, jadrová energetika je momentálne to najzelenšie, čo máme. Nepopieram, že riziko existuje, ale benefity ho výrazne prevyšujú.

Máme len dve možnosti – energia zo Slnka alebo z jadra atómu. Pod slnečnú patrí aj veterná, vodná či geotermálna. Je otázne, či naozaj ide o voľnú energiu a čo sa stane, keď jej časť, ktorá by inak rozhýbala procesy v prírode, odoberie človek," hovorí jadrový fyzik Martin Venhart, ktorý má na starosti historicky prvý experiment v CERNe pod slovenským vedením a pracuje v Slovenskej akadémii vied.

"Ostať tu nevnímam ako obetu, rád žijem na Slovensku. Mám tu rodinu a manželku, ktorej vďačím za všetko, čo sa mi vo fyzike podarilo.

Navyše vidím, ako sa darí mojim doktorandom. Onedlho bude jeden z nich obhajovať návrh vlastného experimentu na špičkovom svetovom detektore v tvrdej medzinárodnej konkurencii. Čo viac si môžem priať," hovorí Venhart o tom, prečo sa vrátil na Slovensko.

Aké to je uchádzať sa o ERC grant? V čom je to také ťažké, že ho na Slovensku zatiaľ získal len jeden vedec? Je jadrová energia zelená? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s jadrovým fyzikom Martinom Venhartom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu