SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra
Načítavam video...

Diplomat Kurfürst: Rusko už prehralo. Ekonomickú prosperitu aj sebavedomie

Rozhovor o Rusku, jeho sile a budúcnosti.

"Problémom Ruska je jeho bezhodnotovosť, ktorá je nahrádzaná ideológiou. A súčasná ideológia je akýsi imperiálny nacionalizmus a imperiálny mocenský naratív je aj zdrojom ruského sebavedomia," hovorí diplomat a politický geograf Jaroslav Kurfürst.

"A keď minister zahraničných vecí a hlásna trúba ruskej propagandy Lavrov povie, že Rusko nebude napádať ďalšie štáty, mnohé krajiny sa začnú báť," dodá.

Keď Západ vníma vojnu na Ukrajine ako najväčší konflikt od čias druhej svetovej vojny, ako ju vnímajú Rusi? Vidia v nej tiež boj o hodnoty? Aké je súčasné Rusko? A prečo má Západ z Ruska strach?

Aká je ruská diplomacia? Prečo Rusko pohŕda Ukrajinou? Stojíme pred druhou studenou vojnou a v čom bude iná ako tá predošlá? Môže byť Rusko ešte ekonomickým partnerom pre Európu? A stane sa pre Čínu iba jej špajzou na suroviny?

Kedy sa objaví Gorbačov 2.0 a platí, že Rusko síce môže vyhrať "bitku" o Donbas či Krym, ale vojnu ako takú prehrá? A keď áno, čo všetko v nej prehráva už teraz navonok a čo dovnútra krajiny?

Pozrite si rozhovor s Jaroslavom Kurfürstom, ktorý pôsobil na českých zastupiteľstvách v Moskve, Washingtone alebo Bruseli. Podieľal sa prípravách vstupu Česka do NATO. Napísal knihu Príbeh ruskej geopolitiky a prednáša politickú geografiu na vysokej škole. Pracuje na Ministerstve zahraničných vecí ČR ako splnomocnenec ministerstva pre Východné partnerstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu