SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana
Načítavam video...

O ukrajinských vojnových legendách: Duch Kyjeva, Hadí ostrov i Bayraktar

Zelenskyj a Putin nie sú ako svetlo a tma.

"Zelenskyj je jeden z mála štátnikov, ktorý si uvedomil a veľmi dobre zvláda úlohu, ktorú má. Zostal v Kyjeve, keď dostal ponuku, aby odišiel, pravidelne vystupuje, vystavuje sa nebezpečenstvu. A najmä, jeho prejavy sú rétoricky veľmi vhodné k celej aktuálnej situácii. Snáď posledný politik, ktorý takto dobre pôsobil, bol Winston Churchill," hovorí etnológ a folklorista Petr Janeček.

Rozprávame sa nielen o superhrdinoch, ale aj o legendách o vojne na Ukrajine - o Duchovi Kyjeva, hrdinoch z Hadieho ostrova až po príbehy obyčajných ľudí, keď mala pani pohárom zaváraných uhoriek zhodiť dron.

Čo musí mať dobrá vojnová legenda? Ako prežívajú svoje príbehy Ukrajinci doma a ako ich prežívame my v Európe? Prečo legendy fungujú lepšie ako propaganda? Vníma ukrajinské legendy aj Rusko?

Funguje v Rusku mýtus o fašistickej Ukrajine? Je Putin na Ukrajine opakom Zelenského - zloduchom a stelesnením zla? A je v Rusku superhrdinom pre Rusov?

Aké sú najznámejšie legendy z druhej či prvej svetovej vojny ? Kto sú vtedajší hrdinovia z Hadieho ostrova či Kyjevský prízrak? A keď teraz sú legendárnymi zbraňami drony Bayraktar či protitankový Javelin, aké zbrane to boli v predošlých vojnách?

Treba vyvracať mýty a legendy? A ktoré príbehy z ukrajinskej vojny prežijú aj o 50 či 100 rokov?

Petr Janeček je český etnológ a folklorista. Robí výskum súčasného folklóru, najmä mestských legiend, fám, konšpiračných teórií, vtipov a memečiek. Je zástupcom riaditeľa na Ústave etnológie Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Použité fotografie a videá sú z Twitteru.
Titulná fotografia: Univerzita Karlova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu