SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric
Načítavam video...

VŠVU zobrala študentky z Ukrajiny. Zmení to aj nás, hovorí rektorka

Študentky môžu pokračovať v štúdiu vo svojich odboroch.

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave zobrala z ukrajinskej Akadémie umení v Ľvove 22 študentiek. Ponúkli im nielen to, že môžu pokračovať v štúdiu vo svojich odboroch, ale aj ubytovanie a základný materiál na tvorbu. O tom, prečo sa rozhodli takto pomôcť, hovorí rektorka VŠVU Bohunka Koklesová a prorektor VŠVU pre medzinárodné vzťahy Marcel Benčík.

VŠVU má na Ukrajine partnerské školy. "Po vypuknutí konfliktu sme sa ich spýtali, akým spôsobom by sme im mohli pomôcť. Diskusie ukázali, že najlepšie, čo môžeme urobiť, je prijať ich študentov, aby mohli normálne pokračovať v štúdiu," hovorí Benčík.

"Od začiatku invázie sme si hneď definovali, akým spôsobom pomôžeme. Rezignovali sme na zbierky. Povedali sme si, že naša podpora bude veľmi cielená ku konkrétnym ľuďom a rozdelili sme si to na dva bloky. Prvý je záchrana a evakuácia dievčat z ľvovskej akadémie. Druhý je podpora rodinných príslušníkov našich interných ukrajinských študentov," dopĺňa ho Koklesová.

"Po prvých dňoch, keď prišli možno aj v napätí a strese, sa pomaličky dostávajú do prostredia, začínajú sa zoznamovať, integrovať. Myslím si, že už cítia aj stabilitu a zázemie a vedia, že určité obdobie sa budeme o nich starať. A to je podľa mňa veľmi dôležité, mať v neistotách a vojnových udalostiach istú mieru stability a zázemie," hovorí ďalej rektorka.

Na ako dlho študentky prišli a čo všetko im škola poskytuje? Aký špeciálny predmet im vytvoria? A ako ďalej plánuje VŠVU pomáhať aj iným vojnou zasiahnutým Ukrajincom? Koklesová s Benčíkom hovoria o tom, ako pomohli oni, ale aj o tom, prečo si myslia, že takáto pomoc je dôležitá aj pre samotnú školu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu