SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra
Načítavam video...

Vojnový chirurg: Ukrajina je horšia ako to, čo som zažil v Afganistane

Operovať sa dá aj bez elektriny.

Tomáš Šebek je chirurg Lekárov bez hraníc. Bol na misiách na Haiti, v Afganistane, Jemene aj v Južnom Sudáne. Pre SME hovorí, čo teraz prežívajú lekári a lekárky na Ukrajine a ako sa im zmenil život.

"Kolegovia na Ukrajine sa musia prehodiť z mierového kontextu plánovaných operácií a zázemia na veľký počet pacientov s úplne inými typmi poranení, aké doteraz videli," hovorí Šebek.

"Lekári bez hraníc robia na diaľku online školenia ukrajinských zdravotníkov, aby si vedeli predstaviť, čo to je vojnová chirurgia. Niekoľko dní dozadu Lekári bez hraníc robili niekoľkohodinový webinár, ukazovali sme typické vojnové zranenia - od hlavy až po päty," dodáva.

Ukrajinskí lekári a lekárky teraz stoja podľa neho pred zložitými rozhodnutiami a to s minimálnym personálnym a materiálnym vybavením. "Bez elektriny a bez prístupu k vode musia ošetriť obrovské množstvo zranených pacientov. Pravdepodobne stoja pred najťažšou úlohou v rámci starostlivosti o ranených, a to sú triáže, keď de facto musíte aj nad ešte živým pacientom urobiť súd, že daný pacient nemá šancu v danom kontexte prežiť," opisuje hroznú situáciu na Ukrajine.

Ako sa dá zvládať stres a obrovský nápor pacientov vo vojnovej nemocnici, ako sa rozhoduje, že po civilistoch odchádzajú pre bezpečnosť z miest bojov aj lekári a ošetrujú na Ukrajine aj zranených ruských vojakov? Ako Šebeka zmenili misie Lekárov bez hraníc? Ako bojuje s psychickým náporom svojej práce a čo má napriek veľkej náročnosti na nej najradšej? Pozrite si rozhovor.

Fotografie vo videu sú z archívu Tomáša Šebeka a z instagramovej stránky Lekárov bez hraníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu