SME

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Objavil jaštera z druhohôr: Má zachovanú celú kožu, neveril som vlastným očiam

Paleontológia zažíva v posledných rokoch boom.

“Je to ako keby ste sa pozerali na niečo, čo zomrelo len pred pár dňami. Vidíte zavreté oko, celú kožu, nemusíte si ho predstavovať len na základe kostry a fantazírovať o jeho vzhľade, ale normálne ho vidíte.

Má zachovanú aj priedušnicu a priedušky, je úplne unikátne vidieť niečo takéto,” hovorí Andrej Čerňanský, paleontológ z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, ktorý je hlavným autorom článku v prestížnom časopise Scientific report, patriacom do vydavateľstva Nature.

"Kvapka krvi v jantári v Jurskom parku je fikcia. Jantár sa na to zdá vhodný, ale zistilo sa, že DNA sa rozpadá veľmi rýchlo a je tam síce prítomná, ale taká rozpadnutá, že je nečitateľná,” odpovedá na otázku, či z jaštera zistili aj jeho DNA.

"Je mi z toho smutno. Vo vyspelých krajinách si vedcov vážia, na Slovensku ten pocit nemám. Veľmi ma to mrzí, niečo sa asi podcenilo vo vzdelaní, je to škoda. Pokiaľ krajina o sebe tvrdí, že je vyspelá, veda je jeden z pilierov,” hovorí o aktuálnych náladách v spoločnosti a útokoch na vedcov.

Ako sa podarilo nájsť 110 miliónov rokov starého jaštera v jantári? Čo má spoločné s dnešnými jaštericami? Čo mu v Mjanmarsku komplikovalo prácu? Prečo sa vrátil na Slovensko? A čo by ešte chcel vo svojej kariére dosiahnuť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s paleontológom Andrejom Čerňanským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu