SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana
Načítavam video...

Ukrajinka Svitlana: Všetci sú nastavení, že budeme stáť do posledného človeka

Starí rodičia z Ukrajiny nechcú odísť, rodičia ich tam nechcú nechať.

"Dnes večer (piatok večer, pozn. red.) som mala pocit, že prešiel mesiac. Toľko sa toho udialo za tieto dva dni. Nonstop pozeráš správy, rozprávaš sa s kamarátmi, rodičmi, s kolegami z Ukrajiny, zisťuješ, čo sa deje," hovorí Ukrajinka Svitlana Udubkova.

Svitlana žije na Slovensku už šesť rokov, vyštudovala právo a medzinárodné vzťahy, teraz pracuje vo farmaceutickej firme. Má 34 rokov. Na Ukrajine má rodičov aj starých rodičov. "Mám tam všetkých, celú rodinu, 30 kilometrov od ruskej hranice," hovorí.

Chcela by, aby prišli na Slovensko, ale starí rodičia nechcú. A jej rodičia tam zase nechcú nechať svojich rodičov. So všetkými je v kontakte. "Každú hodinu, stále, vkuse," povie.

Všetci na Ukrajine majú podľa nej obrovské odhodlanie, mnohí tam chcú zostať, z jej okolia sa nik nechystá odísť. "Všetci majú takú náladu, že budeme stáť všetci do posledného človeka a dáme to," hovorí. Za osem rokov od Majdanu sa vraj vypracovala aj ukrajinská armáda a Putin s cieľom škodiť Ukrajine jej obyvateľov práveže spojil a zocelil.

To, že zatiaľ zahynulo 135 Ukrajincov a až 800 ruských vojakov podľa nej hovorí za všetko. A tiež si myslí, že Ukrajina z roku 2013 a teraz sú dve úplne odlišné krajiny vrátane armády.

Svitlana odpovedá aj na otázky o ruskej propagande, o tom, či by sa chcela na Ukrajinu niekedy vrátiť, ako môže pomôcť Slovensko, ale aj na to, čo má na svojej krajine najradšej.

Fotografie použité vo videu sú z AP (Kyjev, Charkov) a od reportéra SME Lukáša Onderčanina (Vyšné Nemecké).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu