SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra
Načítavam video...

Analytik Zachar: Boli by sme hlúpi, ak bránime príchodu zdravotníkov z tretích krajín

Za rok 2020 klesol v nemocniciach počet operačných výkonov takmer o štvrtinu.

Za rok 2020 klesol v nemocniciach počet operačných výkonov takmer o štvrtinu. Ide celkovo o 62-tisíc operácií, ktoré sa nerealizovali. Je možné, že časť ľudí sa ich nikdy nedočká a zomrie.

Pandémia sa v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, čo vyplýva z každoročnej analýzy think tanku INEKO.


Riaditeľ Dušan Zachar tvrdí, že hospodárenie nemocníc sa ale zlepšila a spokojnosť pacientov sa paradoxne zvýšila. „Je to možné, že pacient má tak nízke očakávania, že je potom prekvapený,“ vraví v rozhovore pre INDEX. Zdravotníctvu peniaze ale nechýbajú.

Z hľadiska podielu na celkových verejných výdavkoch štátu predstavuje zdravotníctvo druhú najväčšiu výdavkovú položku verejných financií po dôchodkoch, pričom tento podiel prevyšuje priemer ostatných krajín V4 - ak ich meriame ako podiel na HDP, ako aj v prepočte na obyvateľa po úprave o kúpnu silu. „Podľa prognóz budú verejné výdavky na zdravotníctvo rásť naďalej rýchlejšie ako inflácia aj ako HDP,“ vysvetľuje Zachar. Kritizuje ale reformy z Plánu obnovy, ktoré z veľkej časti nalievajú milióny eur do betónu bez dostatočného ohľadu na meranie kvality.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu