SME
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Pavel Hrica: Človek narodený v generačnej chudobe sa ocitá v bludnom kruhu

Niektoré firmy potenciál Rómov využívajú vo vlastných programoch.

Človek narodený v rodine, ktorá trpí extrémnou chudobou a vylúčením, sa motá v bludnom kruhu, ktorý stigmatizuje jeho život. Jeho rodičia riešia existenčné problémy, v rodine vládne toxický stres, ktorý sa následne prenáša do vývoja detí.

Tento osud stretáva najčastejšie detí, ktoré vyrastajú v rómskych osadách. Dve tretiny z nich nenavštevujú predškolskú prípravu a pri nástupe do školy mentálne zaostávajú. Prvýkrát v živote vidia knihu až v prvom ročníku na základnej škole, nepoznajú farby, tvary a oproti rovesníkom majú od začiatku sklz vo vedomostiach i zručnostiach.

Zaostávanie potom ako tieň minulosti nasleduje človeka po zvyšok života. Ľudia vyrastajúci v generačnej chudobe nemajú dostatočné vzdelanie a sú radi, keď dokončia základnú školu. „Vzdelanie nie je pre nich priorita, pretože tá je v prežití a riešení urgentných vecí tu a teraz,” vysvetľuje Pavel Hrica, ktorý je výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von.

Cieľom združenia je pomáhať ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život.

Niektoré firmy potenciál v Rómoch objavili už dávno a snažia sa ich začleniť do pracovného procesu. Rómovia sú pre nich lojálna pracovná sila v prípade, ak im dajú šancu a dokážu ich internými procesmi zacvičiť, aby zapadli do kolektívu a vybudovali si pracovnú disciplínu.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Byť podpredsedom Európskeho parlamentu je veľká česť a záväzok.


a 1 ďalší 17 h
Rozhovory ZKH: Peter Pčolinský.

Pri súdnej mape Kolíkovej nerozumie.


a 1 ďalší 20. jan
Skryť Zatvoriť reklamu