SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Lunter: Bratislava reformu nemocníc nepocíti, u nás to bude katastrofa

Táto reforma je veľký hazard.

"Som sklamaný, smutný, aj prekvapený. Pred desiatimi dňami sme rokovali s pánom ministrom, kde nám dal verejný prísľub, že garancie pre ľudí v regiónoch budú zapracované. Prišli s pozmeňujúcim návrhom, ktorý nerieši problém, že sa zníži dostupnosť starostlivosti v niektorých regiónoch.

Preto som prekvapený, že verejný prísľub minister nedodržal a reforma prešla prakticky v pôvodnom znení," hovorí vicežupan banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter po tom, čo v parlamente tesne prešla reforma nemocníc ministra zdravotníctva Lengvarského.

"Ak urobíme škrty v regionálnych nemocniciach, hoci aj s dobrým zámerom, časť ľudí na Slovensku zostane bez dostupnej zdravotnej starostlivosti. Objektívne tu máme Bratislavský kraj, ktorý má inak vyspelú ambulantnú sféru, a potom máme regióny, v ktorých počas posledných desiatich rokov o desať percent klesol počet ambulantných lekárov, 40 percent všeobecných lekárov je v dôchodkovom veku.

Myslím si, že stratifikácia je potrebná, môže byť aj prospešná, a tá logika je správna, ale reforma musí byť postavená na dvoch rovnocenných nohách - aj s ambulantnou starostlivosťou," dodáva Lunter.

Nie je lepšie urobiť nedokonalú reformu, než žiadnu reformu? V akom stave je ambulantná starostlivosť v Banskobystrickom kraji? Nevadí mu podpora Borisa Kollára, ktorý o reforme nemocníc viackrát nehovoril pravdu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s vicežupanom BBSK Ondrejom Lunterom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu