SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Mazák: To, ako si Žilinka vykladá paragraf 363, môže byť protiústavné

Prezidentka bola podľa predsedu Súdnej rady na poslanca Fica ešte málo ostrá.

"To, čo predvádza pán poslanec Fico, je politické chytráctvo. To, ako reaguje prezidentka, považujem za veľmi adekvátne a možno, že ešte málo ostré na to, akou provokáciou bolo to, že jej poslali nejaké dve referendové otázky a žiadali od nej vyjadrenie. Úplne zabudli na to, že ide o hlavu štátu. Človek má mať v sebe aj trochu politickej kultúry, a to už nehovorím o vyjadreniach poslanca Blahu, ktorý sa na adresu prezidentky vyjadril spôsobom, ktorý je prerazenie dna. Chápem, že robia politiku spôsobom, ktorý ukazuje, že sú už v koncoch."

"Toto sa skoro podobá problému Čentéš. Má to takmer tú istú dimenziu ako použitie paragrafu 363, v rozpore s tým, čo povedali tri senáty Najvyššieho súdu. Preštudoval som 22 systémov európskych prokuratúr, nenájdete tam nič, čo by sa len blížilo k paragrafu 363. Životný príbeh pána Žilinku som nepoznal, poznal som ho iba ako kvalitného, odvážneho a statočného prokurátora, sám som mu gratuloval a sám som sa vyjadril, že očakávam, že zmenou na tomto poste dostane Generálna prokuratúra nový punc kvality.

Teraz mám s tým trochu problém, hlavne po tom, čo som počul na tej nahrávke z chaty, kde vlastne konštatuje jeden z účastníkov tej debaty, že pán Žilinka s nimi opatrne komunikuje cez tretiu osobu. Toto ma zarazilo, rád by som veril tomu, že to nie je pravda," povedal šéf Súdnej rady Ján Mazák.

Ako náš systém ustojí vojnu v polícii? Ako vníma Súdna rada rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku? A aký je odkaz novembra ’89 v kontexte slovenského súdnictva? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Súdnej rady Jánom Mazákom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu