SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Rektor Števček: Nevylučujem aj štrajk, chceme stretnutie s premiérom Hegerom

Rektori vraj už ministrovi Gröhlingovi neveria.

"Krásne na samospráve je, že ja nie som osvietený autokrat, ktorý rozhodne a takto to bude. Musím sa radiť s grémiami a neviem vám povedať či pôjdeme do štrajku. Ale tie nálady bobtnajú a sú veľmi ostro naladené. Na druhej strane rukojemníkom by zasa boli iba študenti. Veľmi by som sa tomu chcel vyhnúť, ale nevylučujem to.

Rozhodne budeme chcieť hovoriť s pánom predsedom vlády, pretože včera sme ako rektori vyhlásili, že ministerstvo nepožíva už našu dôveru. A od toho sa budú odvíjať naše aktivity. Nevylučujem, že sa budú stupňovať, a nevylučujem ani protestné zhromaždenia," hovorí rektor Univerzity Komenského Marek Števček o novom zákone o vysokých školách z dielnie ministra školstva Gröhlinga.

"Stále sa hovorí otvorte sa zahraničiu, prijímajte ľudí zo zahraničia. Ale keď ho zavoláte a dáte mu tabuľkový plat 700 eur, tak sa zasmeje a spýta sa, či je to na týždeň alebo len nejaká motivačná odmena. Rovnako celý systém obslužného personálu - aj my potrebujeme právnikov, ekonómov, ITčkárov, ale my ich nedokážeme zaplatiť. Pretože ten tabuľkový plat je rádovo nižší ako na trhovej cene. To isté môžem hovoriť o vedcoch a výskumníkoch," dodáva rektor Števček k tomu, čo by podľa neho potrebovali v reforme vysokých škôl oni.

Prečo im prekážajú správne rady? Chcú vôbec nejakú zmenu? A v čom sú ochotní ministrovi školstva ustúpiť? Pôjdu vysoké školy do štrajku alebo do protestov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s rektorom Univerzity Komenského Marekom Števčekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu