SME
Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Rozhovory ZKH

Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.

Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS

Načítavam video...

Analytik: Zásobníky Gazpromu v Európe sú prázdne, plynová kríza už je

Slovensko je na tom ešte lepšie ako okolité štáty.

"Španieli už teraz platia na domácnosti prudko zvýšené ceny energií. To, aké mechanizmy sa použijú v každej krajine, závisí od toho ako to má nastavené. U nás táto situácia nebude ani zďaleka taká dramatická ako v týchto krajinách vďaka systému regulácie.

Nárast v Česku bude násobne väčší ako u nás. Takže tá pomoc nie je nutná plošne, ale čo sa týka sociálne slabých odberateľov, to má byť otázkou sociálnej politiky a toto musí každá zodpovedná vláda sledovať, ale tá pomoc musí byť cielená," hovorí analytik Karel Hirman o cenách energií a o tom, či by mala vláda pomôcť podnikateľom.

"Plynová kríza už je. Síce nie je dramatická, ale je. V európskych zásobníkoch je menej plynu ako po minulé roky, ale ten objem je dostatočný. Európski obchodníci si plyn naskladnili. Jedným z hlavných vinníkoch toho, že máme menej plynu, je Gazprom. Lebo ten svoje zásobníky v Európe nezapĺňa. A to je systémový problém, ktorý sa bude musieť na úrovni EÚ, ak ten plyn má byť dôveryhodný.

Argument Rusov je neudržateľný. Situácia, ktorá je teraz, je zo strany Gazpromu a Ruska dosť jemne povedané nešťastná. A spôsobí to, že Gazprom môže mať najbližšie roky veľký problém s tým, či bude dôveryhodným partnerom," dodáva Hirman.

Prečo je v Európe energetická kríza? Mala by vláda pomôcť podnikateľom alebo domácnostiam? A čaká nás plynová kríza? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s energetickým analytikom Karelom Hirmanom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu