SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
Načítavam video...

Zakladateľka školy: Školstvo má obrovský dlh z minulosti

Miroslava Kiripolská o vízii a budúcnosti školstva na Slovensku.

Vláda zdedila školstvo v zlom stave, tvrdí v rozhovore spoluzakladateľka Súkromnej základnej školy Edulienka Miroslava Kiripolská. Je to dôsledok nerealizovania reforiem a zlých pracovných podmienok učiteľov na školách. Bývalá učiteľka vraví, že školy by mali deti vzdelávať pre budúcnosť, preto je potrebné, aby sa školstvo viac otvorilo odborníkom z firiem. „Dnes je dôležitejšie reagovať na súčasné trendy a zavolať si do škôl odborníkov, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky v nejakej oblasti,” vysvetľuje.

Každá vláda prišla s reformou alebo nejakou koncepciou. Problémom bolo, že zmeny boli zle komunikované, preto sa prirodzene dvíhala voči zmenám vlna odporu. “Kým školy stihnú zmeny zrealizovať, už prichádzajú ďalšie. Vzniká obrovský tlak, ktorý sa následne prenáša na učiteľov,” hovorí Kiripolská s tým, že v školstve zlyhávame v strategickom rozmýšľaní. Vytvárajú sa tak pnutia, kedy si zmeny každý interpretuje po svojom.

Veľkú zmenu by mohol priniesť plán obnovy. Získanie šiestich miliárd eur z Európskej únie je podmienených realizáciou reforiem, ktoré sa dotknú aj školstva. “V konečnom dôsledku školstvo budúcnosti by malo vidieť na konci dieťa ako prijímateľa služby. Vytvárať preň podporné mechanizmy, aby v ňom našlo potenciál a rozvíjalo ho. Na tom bude stáť celá naša spoločnosť,” dodáva Kiripolská.

V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko vám prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností, ako posunúť Slovensko dopredu. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel prichádza vypovedať na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Na výsluch prišiel z Kanárskych ostrovov.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo robí pandémia so Slovenskom.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Rozhovory ZKH: Igor Rattaj.

Na lyžiarsku sezónu sa pripravujeme len veľmi opatrne.


a 1 ďalší 15 h

Túto stratifikáciu nemocníc nepodporíme ani náhodou.


a 1 ďalší 30. nov
Skryť Zatvoriť reklamu