Rozhovory ZKH
Diskusná relácia Zuzany Kovačič Hanzelovej na aktuálne politické aj spoločenské témy.
Počúvajte aj podcast >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | RSS
Čo teraz čaká ľudí z Afganistanu, ktorí prišli na Slovensko?
"Úprimne, vnímam to tak, že to bol zázrak, naozaj. My sme len minulú stredu po rokovaní vlády zistili, že je tam vôľa vlády zachrániť ďalšie osoby. A hneď na druhý deň vybuchli v okolí letiska dve bomby, ktoré si vyžiadali niekoľko sto obetí. Čo znamená, že už sme mali len pár dní a vedeli sme, že tá hrozba je čoraz vyššia.
Takže úprimne, my sme si mysleli, že sa už asi žiadna operácia nepodarí. Z našej strany to bol určite zázrak," hovorí riaditeľka občianskeho združenia Mareena Michaela Pobudová, ktorá spolupracovala s vládou pri evakuácii posledného lietadla z Afganistanu, ktoré priviezlo 28 ľudí do bezpečia.
"Čo sa týka leteckej evakuácie, je pravdepodobné, že už sa viac pre zvyšných ľudí robiť nedá. Do úvahy už prichádzajú len nejaké alternatívne spôsoby, a to je pozemný útek, ktorý je naozaj veľmi nebezpečný. Na zozname máme osoby, ktoré boli osobne kontaktované Talibanom a bolo im vyhrážané sa za nejaké aktivity, ktoré riešili v minulosti. Takže tieto osoby sa naozaj častokrát ukrývajú u rodinných príslušníkov. Pre takéto osoby by to bolo naozaj nebezpečné uniknúť.
Ale máme na zozname aj ľudí, ktorí by potenciálne mohli ujsť aj pozemným spôsobom. A to sú vlastne osoby, ktoré špeciálne chceme riešiť aj naďalej s vládou. Chceme ich poprosiť o to, aby vytvorili humanitárne koridory. Je spôsob, ako umožniť takýmto osobám odísť z Afganistanu a potom sa bezpečne dostať aj na Slovensko," dodáva Pobudová.
Ako sa vyberalo 28 ľudí zo zoznamu, kde figurovali stovky mien? Ako vyzerala operácia na záchranu niektorých ľudí pred Talibanom? A čo teraz čaká Afgancov, ktorí prišli na Slovensko? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michaelou Pobudovou, riaditeľkou združenia Mareena.